







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $11,465 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,531 sqft |
| Age | 63 years (1963) |
| Land |
| Land Size | 0.27 ac (11,726 sqft) |
| Land Frontage | 82 ft |
| Land Dimensions | 82 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 6 |
| PID | 009-541-748 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
2755 Skilift Place
| Sold Price: | $2,885,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,800 sqft |
| Price / SqFt: | $497 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.51 ac. (22,408 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3093571 |
| Distance: | 691 m |
2566 Marine Drive
| Sold Price: | $3,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,604 sqft |
| Price / SqFt: | $804 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,909 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3079384 |
| Distance: | 714 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263063780/83dcefb7.jpeg)
2138 Westhill Place
| Sold Price: | $2,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,110 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,000 sqft) |
| Days on Market: | 227 |
| MLS® Number: | R3042153 |
| Distance: | 1.5 km |
3602 Creery Avenue
| Sold Price: | $3,420,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,475 sqft |
| Price / SqFt: | $764 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (12,930 sqft) |
| Days on Market: | 176 |
| MLS® Number: | R3069700 |
| Distance: | 2.4 km |
4511 Capilano Road
| Sold Price: | $3,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 6,158 sqft |
| Price / SqFt: | $533 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,332 sqft) |
| Days on Market: | 218 |
| MLS® Number: | R3045305 |
| Distance: | 5.6 km |
991 Hampshire Road
| Sold Price: | $4,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,253 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,300 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3110258 |
| Distance: | 6.4 km |
2635 Rosebery Avenue
| Asking Price: | $3,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,205 sqft |
| Price / SqFt: | $768 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,003 sqft) |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3090683 |
| Distance: | 328 m |
2233 Palmerston Avenue
| Asking Price: | $2,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,965 sqft |
| Price / SqFt: | $604 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,261 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3084194 |
| Distance: | 828 m |
3047 Spencer Close
| Asking Price: | $3,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,426 sqft |
| Price / SqFt: | $737 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,523 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118867 |
| Distance: | 1.2 km |
866 Sinclair Street
| Asking Price: | $2,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,488 sqft |
| Price / SqFt: | $668 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,998 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113212 |
| Distance: | 1.8 km |
1565 Vinson Creek Road
| Asking Price: | $3,780,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,070 sqft |
| Price / SqFt: | $746 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.40 ac. (17,270 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121207 |
| Distance: | 2.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,787,000 | $642,000 | $3,429,000 | -3.1% |
| 2025 | $2,911,000 | $626,000 | $3,537,000 | -4.8% |
| 2024 | $3,088,000 | $629,000 | $3,717,000 | -9.0% |
| 2023 | $3,410,000 | $675,000 | $4,085,000 | +9.5% |
| 2022 | $3,100,000 | $630,000 | $3,730,000 | +18.9% |
| 2021 | $2,502,000 | $636,000 | $3,138,000 | +3.6% |
| 2020 | $2,378,000 | $651,000 | $3,029,000 | - |