







































| Pricing | |
| Asking Price | $3,149,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $1,152 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $10,596 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,734 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.57 ac (24,951 sqft) |
| Price per Land SqFt | $126.21 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 006-143-768 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
2365 Queens Avenue
| Asking Price: | $2,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,520 sqft |
| Price / SqFt: | $1,150 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,276 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3108480 |
| Distance: | 192 m |
2508 Nelson Avenue
| Asking Price: | $3,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,880 sqft |
| Price / SqFt: | $1,319 |
| Age: | 83 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,580 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3112807 |
| Distance: | 355 m |
2433 Mathers Avenue
| Asking Price: | $2,399,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,382 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 106 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3112904 |
| Distance: | 369 m |
2558 Mathers Avenue
| Asking Price: | $2,880,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,441 sqft |
| Price / SqFt: | $1,180 |
| Age: | 100 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,448 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3087170 |
| Distance: | 499 m |
2660 Queens Avenue
| Asking Price: | $2,788,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,697 sqft |
| Price / SqFt: | $1,034 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,280 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3123244 |
| Distance: | 545 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,061,000 | $159,000 | $3,220,000 | -4.2% |
| 2025 | $3,197,000 | $164,000 | $3,361,000 | -5.5% |
| 2024 | $3,391,000 | $165,000 | $3,556,000 | -9.0% |
| 2023 | $3,745,000 | $163,000 | $3,908,000 | +9.1% |
| 2022 | $3,405,000 | $177,000 | $3,582,000 | +22.3% |
| 2021 | $2,748,000 | $181,000 | $2,929,000 | +4.8% |
| 2020 | $2,612,000 | $183,000 | $2,795,000 | - |
Asking Price is 2.2% lower than Assessed Value (2026).