
































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $18,940 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 7,283 sqft |
| Age | 36 years (1990) |
| Land |
| Land Size | 0.34 ac (14,639 sqft) |
| Land Frontage | 121 ft |
| Land Dimensions | 121 x ? ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 004-310-403 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,985,000 | $1,494,000 | $4,479,000 | -8.1% |
| 2024 | $3,460,000 | $1,413,000 | $4,873,000 | -7.1% |
| 2023 | $3,876,000 | $1,372,000 | $5,248,000 | +8.6% |
| 2022 | $3,601,000 | $1,233,000 | $4,834,000 | +14.6% |
| 2021 | $2,958,000 | $1,259,000 | $4,217,000 | +7.2% |
| 2020 | $2,650,000 | $1,285,000 | $3,935,000 | - |
1526 Chippendale Court
| Asking Price: | $4,990,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 6,466 sqft |
| Price / SqFt: | $772 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,110 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126964 |
| Distance: | 319 m |
2572 Westhill Close
| Asking Price: | $3,768,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 6,466 sqft |
| Price / SqFt: | $583 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.37 ac. (16,178 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120474 |
| Distance: | 331 m |
1562 Pinecrest Drive
| Asking Price: | $4,999,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 7,051 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,077 sqft) |
| Days on Market: | 212 |
| MLS® Number: | R3061968 |
| Distance: | 791 m |
2353 Orchard Lane
| Asking Price: | $5,095,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,864 sqft |
| Price / SqFt: | $869 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,002 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118985 |
| Distance: | 833 m |
2398 Constantine Place
| Asking Price: | $4,950,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 6,390 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,823 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3105927 |
| Distance: | 988 m |
1109 Highland Drive
| Asking Price: | $3,860,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 6,021 sqft |
| Price / SqFt: | $641 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,540 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119392 |
| Distance: | 1.7 km |
2490 Westhill Court
| Sold Price: | $3,075,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 7,829 sqft |
| Price / SqFt: | $393 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,035 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3106668 |
| Distance: | 129 m |
1474 Bramwell Road
| Sold Price: | $3,080,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,656 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,331 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3073034 |
| Distance: | 670 m |
1125 Groveland Court
| Sold Price: | $4,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,609 sqft |
| Price / SqFt: | $763 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.42 ac. (18,264 sqft) |
| Days on Market: | 123 |
| MLS® Number: | R3060295 |
| Distance: | 1.6 km |
316 Moyne Drive
| Sold Price: | $3,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 6,241 sqft |
| Price / SqFt: | $633 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,172 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3106426 |
| Distance: | 3.4 km |
4060 Almondel Road
| Sold Price: | $4,250,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 7,164 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 1.43 ac. (62,127 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3032233 |
| Distance: | 4.7 km |
3850 St. Marys Avenue
| Sold Price: | $4,424,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,965 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.41 ac. (17,798 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3109345 |
| Distance: | 7.3 km |