





















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,424 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,722 sqft |
| Age | 32 years (1994) |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 018-584-624 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
#302 3131 Deer Ridge Drive
| Asking Price: | $1,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $885 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,450 sqft |
| Price / SqFt: | $1,026 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112123 |
| Distance: | 0 m |
#502 3335 Cypress Place
| Asking Price: | $1,748,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | $1,064 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,620 sqft |
| Price / SqFt: | $1,079 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125853 |
| Distance: | 345 m |
#202 3963 Uplands Way
| Asking Price: | $1,785,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $847 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,433 sqft |
| Price / SqFt: | $1,246 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101416 |
| Distance: | 557 m |
#203 2090 Argyle Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-05 |
| Maint. Fee: | $1,093 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,316 sqft |
| Price / SqFt: | $1,291 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3096212 |
| Distance: | 3.4 km |
#603 6699 Nelson Avenue
| Asking Price: | $1,349,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | $1,309 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,392 sqft |
| Price / SqFt: | $969 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104336 |
| Distance: | 6.1 km |
#33 2250 Folkestone Way
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | $817 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,352 sqft |
| Price / SqFt: | $1,146 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3095174 |
| Distance: | 2.2 km |
#1601 2203 Bellevue Avenue
| Sold Price: | $1,720,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $942 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,399 sqft |
| Price / SqFt: | $1,229 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3072955 |
| Distance: | 3.0 km |
#105 2135 Argyle Avenue
| Sold Price: | $1,175,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $1,145 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,530 sqft |
| Price / SqFt: | $768 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3088759 |
| Distance: | 3.3 km |
#202 533 Waters Edge Crescent
| Sold Price: | $1,705,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | $1,065 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,431 sqft |
| Price / SqFt: | $1,191 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3069317 |
| Distance: | 5.6 km |
#PH 1 6688 Royal Avenue
| Sold Price: | $1,598,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $1,079 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,369 sqft |
| Price / SqFt: | $1,167 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3115952 |
| Distance: | 5.9 km |
#PH1 2832 Capilano Road
| Sold Price: | $1,209,500 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $994 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,585 sqft |
| Price / SqFt: | $763 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3104239 |
| Distance: | 6.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $0 | $1,648,000 | $1,648,000 | +3.7% |
| 2025 | $0 | $1,589,000 | $1,589,000 | -0.9% |
| 2024 | $0 | $1,603,000 | $1,603,000 | +15.2% |
| 2023 | $0 | $1,392,000 | $1,392,000 | +3.5% |
| 2022 | $0 | $1,345,000 | $1,345,000 | +0.6% |
| 2021 | $0 | $1,337,000 | $1,337,000 | +0.7% |
| 2020 | $0 | $1,328,000 | $1,328,000 | - |