







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $20,123 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,353 sqft |
| Age | 34 years (1992) |
| Land |
| Land Size | 0.41 ac (18,030 sqft) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-27 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 017-328-527 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,779,000 | $1,009,000 | $4,788,000 | -7.1% |
| 2025 | $4,096,000 | $1,060,000 | $5,156,000 | +2.1% |
| 2024 | $3,983,000 | $1,065,000 | $5,048,000 | -2.7% |
| 2023 | $4,150,000 | $1,036,000 | $5,186,000 | +3.2% |
| 2022 | $4,012,000 | $1,015,000 | $5,027,000 | +27.3% |
| 2021 | $2,929,000 | $1,020,000 | $3,949,000 | -0.0% |
| 2020 | $2,950,000 | $1,000,000 | $3,950,000 | - |
1595 Tyrol Court
| Asking Price: | $4,080,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,353 sqft |
| Price / SqFt: | $762 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.41 ac. (18,030 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128822 |
| Distance: | 0 m |
1361 Mathers Avenue
| Asking Price: | $4,960,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,389 sqft |
| Price / SqFt: | $920 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.54 ac. (23,740 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128775 |
| Distance: | 891 m |
1388 21st Street
| Asking Price: | $4,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,623 sqft |
| Price / SqFt: | $971 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3116085 |
| Distance: | 1.0 km |
2353 Orchard Lane
| Asking Price: | $5,095,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,864 sqft |
| Price / SqFt: | $869 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,002 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118985 |
| Distance: | 1.2 km |
1260 Kings Avenue
| Asking Price: | $4,488,000 |
| Listing Date: | 2025-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,329 sqft |
| Price / SqFt: | $1,037 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,704 sqft) |
| Days on Market: | 378 |
| MLS® Number: | R3003969 |
| Distance: | 1.2 km |
1135 Groveland Court
| Asking Price: | $3,948,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,645 sqft |
| Price / SqFt: | $850 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.43 ac. (18,580 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110299 |
| Distance: | 1.3 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263063780/83dcefb7.jpeg)
2138 Westhill Place
| Sold Price: | $2,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,110 sqft |
| Price / SqFt: | $499 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.32 ac. (14,000 sqft) |
| Days on Market: | 227 |
| MLS® Number: | R3042153 |
| Distance: | 233 m |
1350 Palmerston Avenue
| Sold Price: | $4,280,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 5,944 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,000 sqft) |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3083456 |
| Distance: | 751 m |
1045 Sinclair Street
| Sold Price: | $4,625,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,095 sqft |
| Price / SqFt: | $908 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,128 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3086873 |
| Distance: | 1.3 km |
1151 Millstream Road
| Sold Price: | $2,960,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 5,300 sqft |
| Price / SqFt: | $558 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.39 ac. (17,047 sqft) |
| Days on Market: | 233 |
| MLS® Number: | R3004138 |
| Distance: | 1.5 km |
2545 Palmerston Avenue
| Sold Price: | $3,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 5,531 sqft |
| Price / SqFt: | $606 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,726 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3084339 |
| Distance: | 1.7 km |
2566 Marine Drive
| Sold Price: | $3,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,604 sqft |
| Price / SqFt: | $804 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,909 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3079384 |
| Distance: | 2.1 km |