





| Pricing | |
| Asking Price | $1,950,000 |
| Price per Floor SqFt | $575 |
| Property Taxes | $6,442 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,392 sqft |
| Age | 69 years (1957) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,247 sqft) |
| Land Frontage | 59 ft |
| Land Dimensions | 59 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $269.08 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 010-715-533 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
790 15th Street
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,640 sqft |
| Price / SqFt: | $905 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,800 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106113 |
| Distance: | 729 m |
1144 Ottaburn Road
| Asking Price: | $2,380,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,663 sqft |
| Price / SqFt: | $894 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,780 sqft) |
| Days on Market: | 253 |
| MLS® Number: | R3048605 |
| Distance: | 729 m |
1030 Mathers Avenue
| Asking Price: | $2,049,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,883 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124800 |
| Distance: | 920 m |
775 Southborough Drive
| Asking Price: | $2,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,618 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,633 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102587 |
| Distance: | 1.4 km |
396 Mathers Avenue
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $550 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,677 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.06 ac. (2,600 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125116 |
| Distance: | 2.2 km |
606 Hawstead Place
| Asking Price: | $2,275,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,697 sqft |
| Price / SqFt: | $615 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,703 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119855 |
| Distance: | 3.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $1,886,000 | $58,500 | $1,944,500 | -12.2% |
| 2024 | $2,150,000 | $65,800 | $2,215,800 | -0.1% |
| 2023 | $2,150,000 | $67,200 | $2,217,200 | +3.4% |
| 2022 | $2,072,000 | $71,800 | $2,143,800 | +17.3% |
| 2021 | $1,755,000 | $72,200 | $1,827,200 | +5.0% |
| 2020 | $1,665,000 | $76,000 | $1,741,000 | - |
Asking Price is 0.3% higher than Assessed Value (2026).