





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,235 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,226 sqft |
| Age | 71 years (1955) |
| Land |
| Land Size | 0.21 ac (9,150 sqft) |
| Land Frontage | 75 ft |
| Land Dimensions | 75 x 122 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 011-747-919 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1650 Palmerston Avenue
| Sold Price: | $2,620,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,810 sqft |
| Price / SqFt: | $688 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,388 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3090877 |
| Distance: | 307 m |
1578 Inglewood Avenue
| Sold Price: | $2,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,431 sqft |
| Price / SqFt: | $845 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,125 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3079889 |
| Distance: | 800 m |
1031 Inglewood Avenue
| Sold Price: | $3,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,809 sqft |
| Price / SqFt: | $866 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,150 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3081120 |
| Distance: | 1.0 km |
938 Kings Avenue
| Sold Price: | $2,930,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,739 sqft |
| Price / SqFt: | $784 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,103 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3079490 |
| Distance: | 1.1 km |
1170 Fulton Avenue
| Sold Price: | $2,520,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,039 sqft |
| Price / SqFt: | $829 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,585 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3111801 |
| Distance: | 1.2 km |
1274 Esquimalt Avenue
| Sold Price: | $2,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,197 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,016 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3086252 |
| Distance: | 1.2 km |
1425 Palmerston Avenue
| Asking Price: | $3,288,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,226 sqft |
| Price / SqFt: | $1,019 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,150 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119743 |
| Distance: | 0 m |
1372 Ottawa Avenue
| Asking Price: | $3,588,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,165 sqft |
| Price / SqFt: | $1,134 |
| Age: | 75 years |
| Land Size: | 0.54 ac. (23,740 sqft) |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105742 |
| Distance: | 212 m |
1550 Palmerston Avenue
| Asking Price: | $3,080,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,693 sqft |
| Price / SqFt: | $834 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,700 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3110809 |
| Distance: | 222 m |
1460 Nelson Avenue
| Asking Price: | $2,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,157 sqft |
| Price / SqFt: | $950 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3095317 |
| Distance: | 271 m |
1240 Nepal Crescent
| Asking Price: | $3,349,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,681 sqft |
| Price / SqFt: | $910 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,761 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3122662 |
| Distance: | 440 m |
1650 Mathers Avenue
| Asking Price: | $3,185,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,283 sqft |
| Price / SqFt: | $970 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.45 ac. (19,408 sqft) |
| Days on Market: | 46 |
| MLS® Number: | R3110915 |
| Distance: | 460 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,379,000 | $376,000 | $2,755,000 | -6.1% |
| 2025 | $2,549,000 | $384,000 | $2,933,000 | -1.7% |
| 2024 | $2,602,000 | $382,000 | $2,984,000 | +7.9% |
| 2023 | $2,393,000 | $372,000 | $2,765,000 | -2.5% |
| 2022 | $2,443,000 | $394,000 | $2,837,000 | +17.3% |
| 2021 | $2,024,000 | $394,000 | $2,418,000 | -2.3% |
| 2020 | $2,085,000 | $390,000 | $2,475,000 | - |