





































| Pricing | |
| Asking Price | $6,450,000 |
| Price per Floor SqFt | $766 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $38,355 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 8,419 sqft |
| Age | 29 years (1997) |
| Land |
| Land Size | 0.45 ac (19,596 sqft) |
| Land Frontage | 81.04 ft |
| Land Dimensions | 81.04 x ? ft |
| Price per Land SqFt | $329.15 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2013-Apr-24 |
| Previously Sold Price | $4,650,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$1,800,000 (+38.7%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 6 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 008-504-733 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,738,000 | $3,114,000 | $6,852,000 | -8.4% |
| 2025 | $4,214,000 | $3,270,000 | $7,484,000 | -3.4% |
| 2024 | $4,347,000 | $3,398,000 | $7,745,000 | -4.4% |
| 2023 | $4,604,000 | $3,497,000 | $8,101,000 | +5.7% |
| 2022 | $4,346,000 | $3,321,000 | $7,667,000 | +17.1% |
| 2021 | $3,221,000 | $3,326,000 | $6,547,000 | -2.2% |
| 2020 | $3,364,000 | $3,327,000 | $6,691,000 | - |
Asking Price is 5.9% lower than Assessed Value (2026).
1548 Chartwell Drive
| Asking Price: | $5,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 6,336 sqft |
| Price / SqFt: | $929 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,660 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096125 |
| Distance: | 321 m |
1562 Pinecrest Drive
| Asking Price: | $4,999,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 7,051 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,077 sqft) |
| Days on Market: | 212 |
| MLS® Number: | R3061968 |
| Distance: | 484 m |
1485 Camelot Road
| Asking Price: | $6,980,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 7,055 sqft |
| Price / SqFt: | $989 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,195 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127051 |
| Distance: | 684 m |
1075 Groveland Road
| Asking Price: | $7,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 8,346 sqft |
| Price / SqFt: | $874 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.52 ac. (22,564 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114947 |
| Distance: | 757 m |
1526 Chippendale Court
| Asking Price: | $4,990,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 6,466 sqft |
| Price / SqFt: | $772 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,110 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3126964 |
| Distance: | 853 m |