
| Pricing | |
| Asking Price | $5,688,000 |
| Price per Floor SqFt | |
| $1,102 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $12,582 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,162 sqft |
| Age | 56 years (1970) |
| Land |
| Land Size | 0.28 ac (12,400 sqft) |
| Land Frontage | 100 ft |
| Land Dimensions | 100 x 124.0 ft |
| Price per Land SqFt | $458.71 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 008-746-460 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $3,529,000 | $223,000 | $3,752,000 | -4.9% |
| 2025 | $3,727,000 | $220,000 | $3,947,000 | +1.1% |
| 2024 | $3,679,000 | $225,000 | $3,904,000 | -3.7% |
| 2023 | $3,810,000 | $244,000 | $4,054,000 | +6.9% |
| 2022 | $3,564,000 | $228,000 | $3,792,000 | +0.7% |
| 2021 | $3,531,000 | $233,000 | $3,764,000 | +15.1% |
| 2020 | $3,025,000 | $245,000 | $3,270,000 | - |
Asking Price is 51.6% higher than Assessed Value (2026).
1359 Whitby Road
| Asking Price: | $5,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,344 sqft |
| Price / SqFt: | $1,243 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,640 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085483 |
| Distance: | 166 m |
1371 Burnside Road
| Asking Price: | $4,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,060 sqft |
| Price / SqFt: | $1,059 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,049 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3108985 |
| Distance: | 579 m |
1548 Chartwell Drive
| Asking Price: | $5,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 6,336 sqft |
| Price / SqFt: | $929 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.34 ac. (14,660 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3096125 |
| Distance: | 694 m |
1444 Sandhurst Place
| Asking Price: | $4,400,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,287 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.50 ac. (21,910 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127339 |
| Distance: | 744 m |
1162 Millstream Road
| Asking Price: | $4,358,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,369 sqft |
| Price / SqFt: | $812 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.84 ac. (36,716 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125327 |
| Distance: | 925 m |
1850 Mathers Avenue
| Asking Price: | $4,580,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 5,634 sqft |
| Price / SqFt: | $813 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.56 ac. (24,394 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3120147 |
| Distance: | 1.2 km |