





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $11,311 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,956 sqft |
| Age | 18 years (2008) |
| Land |
| Land Size | 0.17 ac (7,325 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 146.50 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-15 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 011-518-758 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
1197 Fulton Avenue
| Asking Price: | $4,288,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,756 sqft |
| Price / SqFt: | $1,142 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,261 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3103530 |
| Distance: | 216 m |
1230 Esquimalt Avenue
| Asking Price: | $3,798,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,215 sqft |
| Price / SqFt: | $1,181 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3106324 |
| Distance: | 301 m |
1260 Kings Avenue
| Asking Price: | $4,488,000 |
| Listing Date: | 2025-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,329 sqft |
| Price / SqFt: | $1,037 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,704 sqft) |
| Days on Market: | 379 |
| MLS® Number: | R3003969 |
| Distance: | 374 m |
1236 Duchess Avenue
| Asking Price: | $3,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,059 sqft |
| Price / SqFt: | $1,301 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 102 |
| MLS® Number: | R3090415 |
| Distance: | 396 m |
1066 Fulton Avenue
| Asking Price: | $4,980,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,494 sqft |
| Price / SqFt: | $1,425 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,050 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3128223 |
| Distance: | 479 m |
1181 Keith Road
| Sold Price: | $2,920,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,113 sqft |
| Price / SqFt: | $938 |
| Age: | 27 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,631 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110295 |
| Distance: | 483 m |
1031 Inglewood Avenue
| Sold Price: | $3,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,809 sqft |
| Price / SqFt: | $866 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,150 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3081120 |
| Distance: | 528 m |
1578 Inglewood Avenue
| Sold Price: | $2,900,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,431 sqft |
| Price / SqFt: | $845 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,125 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3079889 |
| Distance: | 542 m |
1346 Whitby Road
| Sold Price: | $3,700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,152 sqft |
| Price / SqFt: | $891 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,478 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3113904 |
| Distance: | 1.7 km |
389 Moyne Drive
| Sold Price: | $4,066,830 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,579 sqft |
| Price / SqFt: | $888 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,406 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3101247 |
| Distance: | 2.4 km |
2548 Mathers Avenue
| Sold Price: | $4,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,207 sqft |
| Price / SqFt: | $963 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,448 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3104381 |
| Distance: | 2.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,361,000 | $1,191,000 | $3,552,000 | -2.3% |
| 2024 | $2,471,000 | $1,166,000 | $3,637,000 | -0.8% |
| 2023 | $2,537,000 | $1,128,000 | $3,665,000 | +3.6% |
| 2022 | $2,417,000 | $1,119,000 | $3,536,000 | +16.6% |
| 2021 | $1,920,000 | $1,112,000 | $3,032,000 | +4.8% |
| 2020 | $1,821,000 | $1,072,000 | $2,893,000 | - |