





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $12,278 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 5,285 sqft |
| Age | 63 years (1963) |
| Land |
| Land Size | 0.39 ac (16,900 sqft) |
| Land Dimensions | 0 x 48.570 IRR ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 009-746-340 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted West Vancouver Agents
1259 Chartwell Place
| Sold Price: | $4,050,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 5,187 sqft |
| Price / SqFt: | $781 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.49 ac. (21,560 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3043251 |
| Distance: | 924 m |
1346 Whitby Road
| Sold Price: | $3,700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,152 sqft |
| Price / SqFt: | $891 |
| Age: | 57 years |
| Land Size: | 0.29 ac. (12,478 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3113904 |
| Distance: | 1.2 km |
389 Moyne Drive
| Sold Price: | $4,066,830 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,579 sqft |
| Price / SqFt: | $888 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,406 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3101247 |
| Distance: | 2.1 km |
2618 Lawson Avenue
| Sold Price: | $3,800,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,135 sqft |
| Price / SqFt: | $919 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (8,973 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3114079 |
| Distance: | 3.7 km |
2752 Newmarket Drive
| Sold Price: | $3,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,738 sqft |
| Price / SqFt: | $692 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (8,050 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3107583 |
| Distance: | 3.9 km |
124 Carisbrooke Crescent
| Sold Price: | $3,599,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,162 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,834 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3107271 |
| Distance: | 5.3 km |
1084 Groveland Road
| Asking Price: | $3,900,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,708 sqft |
| Price / SqFt: | $828 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.83 ac. (36,155 sqft) |
| Days on Market: | 292 |
| MLS® Number: | R3035305 |
| Distance: | 491 m |
1371 Burnside Road
| Asking Price: | $4,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,060 sqft |
| Price / SqFt: | $1,059 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.35 ac. (15,049 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3108985 |
| Distance: | 757 m |
1116 Lawson Avenue
| Asking Price: | $3,988,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,989 sqft |
| Price / SqFt: | $1,000 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,716 sqft) |
| Days on Market: | 173 |
| MLS® Number: | R3072494 |
| Distance: | 2.1 km |
441 Inglewood Avenue
| Asking Price: | $2,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,308 sqft |
| Price / SqFt: | $694 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,008 sqft) |
| Days on Market: | 6 |
| MLS® Number: | R3126306 |
| Distance: | 2.6 km |
880 Younette Drive
| Asking Price: | $3,890,000 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,484 sqft |
| Price / SqFt: | $868 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,302 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124673 |
| Distance: | 2.6 km |
2135 Lawson Avenue
| Asking Price: | $3,288,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,256 sqft |
| Price / SqFt: | $773 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,276 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099675 |
| Distance: | 2.7 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% |
| 2026 | $2,742,000 | $568,000 | $3,310,000 | -13.8% |
| 2024 | $3,276,000 | $564,000 | $3,840,000 | -8.1% |
| 2023 | $3,569,000 | $608,000 | $4,177,000 | +8.7% |
| 2022 | $3,266,000 | $577,000 | $3,843,000 | +13.5% |
| 2021 | $2,805,000 | $581,000 | $3,386,000 | +11.9% |
| 2020 | $2,429,000 | $597,000 | $3,026,000 | - |