





















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,256 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,778 sqft |
| Age | 20 years (2006) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-20 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 026-900-939 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#301 638 Beach Crescent
| Asking Price: | $2,990,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | $1,935 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,172 sqft |
| Price / SqFt: | $1,377 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3077658 |
| Distance: | 76 m |
#5702 1480 Howe Street
| Asking Price: | $4,550,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | $2,508 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,071 sqft |
| Price / SqFt: | $2,197 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 81 |
| MLS® Number: | R3097991 |
| Distance: | 229 m |
#3601 1438 Richards Street
| Asking Price: | $3,480,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-16 |
| Maint. Fee: | $1,348 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,825 sqft |
| Price / SqFt: | $1,907 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3091888 |
| Distance: | 273 m |
#3302 499 Pacific Street
| Asking Price: | $2,999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | $1,566 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,607 sqft |
| Price / SqFt: | $1,866 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129393 |
| Distance: | 369 m |
#2504 1335 Howe Street
| Asking Price: | $3,290,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $1,062 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,720 sqft |
| Price / SqFt: | $1,913 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119759 |
| Distance: | 417 m |
#901 628 Kinghorne Mews
| Sold Price: | $3,725,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | $2,067 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,938 sqft |
| Price / SqFt: | $1,922 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3074164 |
| Distance: | 0 m |
#2302 428 Beach Crescent
| Sold Price: | $3,890,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | $2,062 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,750 sqft |
| Price / SqFt: | $2,223 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3083978 |
| Distance: | 294 m |
#5901 1289 Hornby Street
| Sold Price: | $3,120,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | $1,530 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,828 sqft |
| Price / SqFt: | $1,707 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 127 |
| MLS® Number: | R3069187 |
| Distance: | 583 m |
#4104 667 Howe Street
| Sold Price: | $3,225,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $2,191 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,156 sqft |
| Price / SqFt: | $1,496 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3076059 |
| Distance: | 1.5 km |
#401 1233 W Cordova Street
| Sold Price: | $2,710,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | $1,567 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,774 sqft |
| Price / SqFt: | $1,528 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 134 |
| MLS® Number: | R3029334 |
| Distance: | 2.0 km |
#4102 1011 W Cordova Street
| Sold Price: | $3,105,000 |
| Sold Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | $1,635 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,798 sqft |
| Price / SqFt: | $1,727 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 144 |
| MLS® Number: | R3075986 |
| Distance: | 2.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,788,000 | $444,000 | $3,232,000 | +1.8% | - |
| 2025 | $2,740,000 | $436,000 | $3,176,000 | -3.0% | $10,256 |
| 2024 | $2,825,000 | $450,000 | $3,275,000 | -2.4% | $10,271 |
| 2023 | $2,894,000 | $461,000 | $3,355,000 | -4.1% | $10,039 |
| 2022 | $3,017,000 | $480,000 | $3,497,000 | +0.0% | $10,411 |
| 2021 | $3,016,000 | $480,000 | $3,496,000 | -7.5% | $11,209 |
| 2020 | $3,236,000 | $545,000 | $3,781,000 | -7.8% | $10,999 |
| 2019 | $3,548,000 | $555,000 | $4,103,000 | +23.7% | $10,341 |
| 2018 | $2,750,000 | $566,000 | $3,316,000 | +20.8% | $6,843 |
| 2017 | $2,221,000 | $524,000 | $2,745,000 | - | $7,013 |