




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $1,871 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 657 sqft |
| Age | 11 years (2015) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | Apartment/Condo |
| Style of House | Other |
| Bedrooms | 1 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 029-305-322 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
#406 718 Main Street
| Sold Price: | $555,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | $455 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 780 sqft |
| Price / SqFt: | $712 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 104 |
| MLS® Number: | R3084211 |
| Distance: | 76 m |
#617 221 Union Street
| Sold Price: | $554,998 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $416 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 699 sqft |
| Price / SqFt: | $794 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3083596 |
| Distance: | 103 m |
#318 221 Union Street
| Sold Price: | $548,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $374 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 649 sqft |
| Price / SqFt: | $844 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3078815 |
| Distance: | 103 m |
#516 221 Union Street
| Sold Price: | $545,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | $406 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 702 sqft |
| Price / SqFt: | $776 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3064897 |
| Distance: | 103 m |
#1702 125 Milross Avenue
| Sold Price: | $765,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-23 |
| Maint. Fee: | $461 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 792 sqft |
| Price / SqFt: | $966 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3086628 |
| Distance: | 322 m |
#507 125 Milross Avenue
| Sold Price: | $728,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-29 |
| Maint. Fee: | $430 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 747 sqft |
| Price / SqFt: | $975 |
| Age: | 19 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3078807 |
| Distance: | 322 m |
#503 718 Main Street
| Asking Price: | $615,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | $385 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 661 sqft |
| Price / SqFt: | $930 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3079176 |
| Distance: | 76 m |
#1205 188 Keefer Street
| Asking Price: | $675,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $638 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 821 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114466 |
| Distance: | 104 m |
917 Station Street
| Asking Price: | $585,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | $481 |
| Bedrooms: | 1 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 697 sqft |
| Price / SqFt: | $839 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 131 |
| MLS® Number: | R3080691 |
| Distance: | 261 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $405,000 | $170,000 | $575,000 | -4.2% | - |
| 2025 | $423,000 | $177,000 | $600,000 | -1.0% | $1,871 |
| 2024 | $427,000 | $179,000 | $606,000 | -3.3% | $1,799 |
| 2023 | $442,000 | $185,000 | $627,000 | +2.5% | $1,744 |
| 2022 | $417,000 | $195,000 | $612,000 | +8.9% | $1,648 |
| 2021 | $383,000 | $179,000 | $562,000 | -0.4% | $1,642 |
| 2020 | $389,000 | $175,000 | $564,000 | -9.3% | $1,650 |
| 2019 | $446,000 | $176,000 | $622,000 | +10.9% | $1,593 |
| 2018 | $384,000 | $177,000 | $561,000 | +15.4% | $1,385 |
| 2017 | $309,000 | $177,000 | $486,000 | - | $1,242 |