






















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $13,635 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,972 sqft |
| Age | 67 years (1959) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,454 sqft) |
| Land Frontage | 53.8 ft |
| Land Dimensions | 53.8 x 119.96 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 009-527-443 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
6709 Ash Street
| Asking Price: | $2,698,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,972 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,454 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121990 |
| Distance: | 0 m |
642 W 53rd Avenue
| Asking Price: | $2,999,800 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,628 sqft |
| Price / SqFt: | $827 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,319 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3119074 |
| Distance: | 224 m |
6872 Heather Street
| Asking Price: | $3,150,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,556 sqft |
| Price / SqFt: | $886 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,960 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3105702 |
| Distance: | 378 m |
189 W 46th Avenue
| Asking Price: | $2,999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,078 sqft |
| Price / SqFt: | $974 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,160 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3122059 |
| Distance: | 779 m |
115 W 47th Avenue
| Asking Price: | $3,190,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,586 sqft |
| Price / SqFt: | $890 |
| Age: | 43 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117264 |
| Distance: | 818 m |
1042 W 48th Avenue
| Asking Price: | $2,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,095 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,368 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3103337 |
| Distance: | 864 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,776,000 | $35,000 | $2,811,000 | -15.5% | - |
| 2025 | $3,293,000 | $35,000 | $3,328,000 | -4.1% | $13,635 |
| 2024 | $3,435,000 | $35,000 | $3,470,000 | -0.7% | $13,473 |
| 2023 | $3,454,000 | $40,000 | $3,494,000 | +10.2% | $12,783 |
| 2022 | $3,131,000 | $40,000 | $3,171,000 | +4.0% | $10,811 |
| 2021 | $2,922,000 | $127,000 | $3,049,000 | +9.4% | $10,829 |
| 2020 | $2,651,000 | $135,000 | $2,786,000 | -9.6% | $9,901 |
| 2019 | $2,946,000 | $137,000 | $3,083,000 | -4.1% | $9,675 |
| 2018 | $3,073,000 | $142,000 | $3,215,000 | -2.2% | $9,399 |
| 2017 | $3,146,000 | $142,000 | $3,288,000 | - | $9,753 |
676 W 53rd Avenue
| Sold Price: | $2,700,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,786 sqft |
| Price / SqFt: | $713 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,098 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3079157 |
| Distance: | 238 m |
47 E 50th Avenue
| Sold Price: | $2,470,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,778 sqft |
| Price / SqFt: | $654 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,240 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3118141 |
| Distance: | 989 m |
5989 Fremlin Street
| Sold Price: | $2,538,000 |
| Sold Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 4,038 sqft |
| Price / SqFt: | $629 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,500 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3117290 |
| Distance: | 989 m |
6229 St. Catherines Street
| Sold Price: | $2,915,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,675 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 245 |
| MLS® Number: | R3045518 |
| Distance: | 2.3 km |
1945 W 45th Avenue
| Sold Price: | $2,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,226 sqft |
| Price / SqFt: | $914 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,725 sqft) |
| Days on Market: | 111 |
| MLS® Number: | R3072292 |
| Distance: | 2.5 km |
4470 Osler Street
| Sold Price: | $2,850,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,071 sqft |
| Price / SqFt: | $928 |
| Age: | 102 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3088628 |
| Distance: | 2.5 km |