






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $17,081 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,506 sqft |
| Age | 30 years (1996) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,802 sqft) |
| Land Frontage | 54 ft |
| Land Dimensions | 54 x 144.49 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 010-034-960 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
6633 Montgomery Street
| Sold Price: | $3,450,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,161 sqft |
| Price / SqFt: | $829 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,210 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3067956 |
| Distance: | 602 m |
6361 Granville Street
| Sold Price: | $3,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,898 sqft |
| Price / SqFt: | $839 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,309 sqft) |
| Days on Market: | 228 |
| MLS® Number: | R3033078 |
| Distance: | 1.2 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263083445/83dcefb7.jpeg)
833 W 66th Avenue
| Sold Price: | $3,500,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,724 sqft |
| Price / SqFt: | $741 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,370 sqft) |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3061818 |
| Distance: | 1.5 km |
2005 W 46th Avenue
| Sold Price: | $3,288,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,959 sqft |
| Price / SqFt: | $831 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,753 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3095239 |
| Distance: | 2.1 km |
5584 Maple Street
| Sold Price: | $3,690,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,170 sqft |
| Price / SqFt: | $885 |
| Age: | 94 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,164 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3090259 |
| Distance: | 2.3 km |
6229 St. Catherines Street
| Sold Price: | $2,915,000 |
| Sold Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,675 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 245 |
| MLS® Number: | R3045518 |
| Distance: | 2.7 km |
6835 Heather Street
| Asking Price: | $3,688,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,910 sqft |
| Price / SqFt: | $751 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,233 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121183 |
| Distance: | 172 m |
1028 W 51st Avenue
| Asking Price: | $3,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,113 sqft |
| Price / SqFt: | $895 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,434 sqft) |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3078068 |
| Distance: | 381 m |
6709 Ash Street
| Asking Price: | $2,698,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,972 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,454 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121990 |
| Distance: | 409 m |
1042 W 48th Avenue
| Asking Price: | $2,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,095 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,368 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103337 |
| Distance: | 474 m |
1041 W 58th Avenue
| Asking Price: | $4,258,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,603 sqft |
| Price / SqFt: | $925 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,320 sqft) |
| Days on Market: | 68 |
| MLS® Number: | R3101972 |
| Distance: | 821 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $3,079,000 | $655,000 | $3,734,000 | -6.7% | - |
| 2025 | $3,343,000 | $658,000 | $4,001,000 | +0.8% | $17,081 |
| 2024 | $3,312,000 | $656,000 | $3,968,000 | +4.3% | $15,928 |
| 2023 | $3,155,000 | $649,000 | $3,804,000 | -2.6% | $14,148 |
| 2022 | $3,216,000 | $691,000 | $3,907,000 | +10.0% | $14,154 |
| 2021 | $2,919,000 | $634,000 | $3,553,000 | +9.1% | $13,205 |
| 2020 | $2,658,000 | $600,000 | $3,258,000 | -9.2% | $11,694 |
| 2019 | $2,977,000 | $611,000 | $3,588,000 | -10.9% | $11,877 |
| 2018 | $3,406,000 | $619,000 | $4,025,000 | -1.3% | $11,306 |
| 2017 | $3,464,000 | $616,000 | $4,080,000 | - | $11,692 |