




















| Pricing | |
| Asking Price | $1,790,000 |
| Price per Floor SqFt | $947 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $7,206 (2025) |
| Maintenance Fee | $884 |
| Maint. Fee per SqFt | $0.47 |
| Home Details |
| Floor Area | 1,891 sqft |
| Age | 48 years (1978) |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2017-Nov-02 |
| Previously Sold Price | $1,910,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | -$120,000 (-6.3%) |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold Strata |
| PID | 004-121-708 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
$300M+ closed by our agent network over the past year. Tour this home with a vetted Zealty agent. Only 1 in 10 applicants are accepted, none pay to be recommended, and every agent meets strict entry standards plus ongoing performance reviews.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,986,000 | $168,000 | $2,154,000 | -6.8% | - |
| 2025 | $2,131,000 | $180,000 | $2,311,000 | +3.0% | $7,206 |
| 2024 | $2,069,000 | $175,000 | $2,244,000 | +2.7% | $6,661 |
| 2023 | $2,015,000 | $170,000 | $2,185,000 | +11.0% | $6,076 |
| 2022 | $1,794,000 | $175,000 | $1,969,000 | +2.7% | $5,302 |
| 2021 | $1,746,000 | $171,000 | $1,917,000 | +0.1% | $5,400 |
| 2020 | $1,739,000 | $177,000 | $1,916,000 | -11.4% | $4,727 |
| 2019 | $1,976,000 | $187,000 | $2,163,000 | +12.7% | $3,877 |
| 2018 | $1,723,000 | $196,000 | $1,919,000 | +55.0% | $3,346 |
| 2017 | $1,062,000 | $176,000 | $1,238,000 | - | $2,393 |
Asking Price is 16.9% lower than Assessed Value (2026).
#173 805 W 49th Avenue
| Asking Price: | $2,080,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-13 |
| Maint. Fee: | $791 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,551 sqft |
| Price / SqFt: | $1,341 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 198 |
| MLS® Number: | R3067336 |
| Distance: | 709 m |
7425 Columbia Street
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $618 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,473 sqft |
| Price / SqFt: | $1,017 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3105031 |
| Distance: | 776 m |
319 W 59th Avenue
| Asking Price: | $1,499,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | $665 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,530 sqft |
| Price / SqFt: | $980 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3093907 |
| Distance: | 776 m |
6578 Oak Street
| Asking Price: | $1,749,800 |
| Listing Date: | 2025-Jan-24 |
| Maint. Fee: | $644 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,498 sqft |
| Price / SqFt: | $1,168 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 485 |
| MLS® Number: | R2961866 |
| Distance: | 834 m |
#135 522 W 59th Avenue
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $513 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,442 sqft |
| Price / SqFt: | $1,317 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3106694 |
| Distance: | 848 m |
7601 Yukon Street
| Asking Price: | $1,538,000 |
| Listing Date: | 2026-May-16 |
| Maint. Fee: | $540 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,480 sqft |
| Price / SqFt: | $1,039 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124599 |
| Distance: | 904 m |