





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,070 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,306 sqft |
| Age | 26 years (2000) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,356 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 132 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 013-623-214 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
2667 E 47th Avenue
| Sold Price: | $1,886,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,769 sqft |
| Price / SqFt: | $681 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,025 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3104690 |
| Distance: | 611 m |
5799 St. Margarets Street
| Sold Price: | $1,698,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,027 sqft |
| Price / SqFt: | $838 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,612 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3102368 |
| Distance: | 809 m |
2545 E 43rd Avenue
| Sold Price: | $1,875,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,508 sqft |
| Price / SqFt: | $748 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,146 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3070750 |
| Distance: | 865 m |
2086 E 40th Avenue
| Sold Price: | $2,000,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,659 sqft |
| Price / SqFt: | $752 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,620 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3084111 |
| Distance: | 1.1 km |
5760 Kerr Street
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,252 sqft |
| Price / SqFt: | $866 |
| Age: | 26 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3077028 |
| Distance: | 1.6 km |
5756 Kerr Street
| Sold Price: | $1,880,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,461 sqft |
| Price / SqFt: | $764 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3108468 |
| Distance: | 1.6 km |
2085 Waverley Avenue
| Asking Price: | $2,000,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,419 sqft |
| Price / SqFt: | $827 |
| Age: | 54 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113704 |
| Distance: | 533 m |
2506 E 45th Avenue
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,163 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105304 |
| Distance: | 609 m |
2663 E 41st Avenue
| Asking Price: | $2,169,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,848 sqft |
| Price / SqFt: | $762 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,641 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125124 |
| Distance: | 1.1 km |
2166 E 39th Avenue
| Asking Price: | $1,883,000 |
| Listing Date: | 2026-May-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,412 sqft |
| Price / SqFt: | $781 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,679 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118815 |
| Distance: | 1.2 km |
7888 Nanaimo Street
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,841 sqft |
| Price / SqFt: | $703 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,370 sqft) |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3097205 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,633,000 | $390,000 | $2,023,000 | -4.3% | - |
| 2025 | $1,729,000 | $385,000 | $2,114,000 | -3.4% | $9,070 |
| 2024 | $1,808,000 | $380,000 | $2,188,000 | +4.9% | $8,616 |
| 2023 | $1,715,000 | $370,000 | $2,085,000 | +9.2% | $7,767 |
| 2022 | $1,563,000 | $346,000 | $1,909,000 | +17.3% | $6,968 |
| 2021 | $1,313,000 | $315,000 | $1,628,000 | +10.4% | $6,474 |
| 2020 | $1,165,000 | $309,000 | $1,474,000 | -10.8% | $5,959 |
| 2019 | $1,366,000 | $287,000 | $1,653,000 | -0.7% | $5,748 |
| 2018 | $1,374,000 | $290,000 | $1,664,000 | -3.9% | $5,487 |
| 2017 | $1,462,000 | $269,000 | $1,731,000 | - | $5,702 |