This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,114 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,920 sqft |
| Age | 76 years (1950) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,565 sqft) |
| Land Frontage | 42.28 ft |
| Land Dimensions | 42.28 x 131.62 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 010-231-048 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
6287 Battison Street
| Sold Price: | $1,925,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,280 sqft |
| Price / SqFt: | $844 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,022 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3082791 |
| Distance: | 487 m |
3737 Dubois Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | - |
| Floor Area: | 1,866 sqft |
| Price / SqFt: | $831 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,732 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3095857 |
| Distance: | 1.0 km |
2655 E 53 Avenue
| Sold Price: | $1,570,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,287 sqft |
| Price / SqFt: | $686 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,493 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3082222 |
| Distance: | 1.3 km |
5516 Clarendon Street
| Sold Price: | $1,837,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,377 sqft |
| Price / SqFt: | $773 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,200 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3068556 |
| Distance: | 1.9 km |
2235 East 52nd Avenue
| Sold Price: | $1,580,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,030 sqft |
| Price / SqFt: | $778 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3063623 |
| Distance: | 1.9 km |
5263 Wales Street
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,321 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,920 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3119888 |
| Distance: | 1.9 km |
3115 E 49 Avenue
| Asking Price: | $1,698,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,171 sqft |
| Price / SqFt: | $782 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,119 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3101438 |
| Distance: | 380 m |
3025 E 45th Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $800 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097525 |
| Distance: | 805 m |
3571 E 46th Avenue
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,228 sqft |
| Price / SqFt: | $830 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,364 sqft) |
| Days on Market: | 69 |
| MLS® Number: | R3101699 |
| Distance: | 855 m |
5454 Melbourne Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,657 sqft |
| Price / SqFt: | $935 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,525 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3124925 |
| Distance: | 1.3 km |
7592 Elliott Street
| Asking Price: | $1,990,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,336 sqft |
| Price / SqFt: | $852 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,800 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103526 |
| Distance: | 1.6 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,003,000 | $39,300 | $2,042,300 | -5.7% | - |
| 2025 | $2,120,000 | $44,800 | $2,164,800 | -1.3% | $9,114 |
| 2024 | $2,147,000 | $47,200 | $2,194,200 | +3.5% | $8,531 |
| 2023 | $2,072,000 | $47,500 | $2,119,500 | +10.7% | $7,765 |
| 2022 | $1,867,000 | $48,200 | $1,915,200 | +16.3% | $6,891 |
| 2021 | $1,603,000 | $43,200 | $1,646,200 | +11.7% | $6,443 |
| 2020 | $1,430,000 | $43,200 | $1,473,200 | -16.4% | $5,874 |
| 2019 | $1,719,000 | $43,000 | $1,762,000 | -6.4% | $5,947 |
| 2018 | $1,838,000 | $43,700 | $1,881,700 | -4.4% | $5,944 |
| 2017 | $1,923,000 | $44,300 | $1,967,300 | - | $6,228 |