































$90,000on Apr 8, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $2,789,000 |
| $821 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $8,849 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,396 sqft |
| Age | 15 years (2011) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Price per Land SqFt | $692.75 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2004-Aug-11 |
| Previously Sold Price | $350,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$2,439,000 (+696.9%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Laneway House |
| Bedrooms | 8 |
| Bathrooms | 6 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 014-259-729 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
763 E 57th Avenue
| Asking Price: | $2,499,890 |
| Listing Date: | 2026-Mar-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 2,865 sqft |
| Price / SqFt: | $873 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,111 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3097632 |
| Distance: | 900 m |
1033 E 39th Avenue
| Asking Price: | $2,788,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,768 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,368 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104880 |
| Distance: | 986 m |
6070 Lanark Street
| Asking Price: | $2,398,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,861 sqft |
| Price / SqFt: | $621 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,444 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121284 |
| Distance: | 991 m |
6709 Fleming Street
| Asking Price: | $2,580,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,180 sqft |
| Price / SqFt: | $811 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,370 sqft) |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3082434 |
| Distance: | 1.1 km |
1437 E 58th Avenue
| Asking Price: | $2,130,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,192 sqft |
| Price / SqFt: | $667 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,899 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111741 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,651,000 | $964,000 | $2,615,000 | -2.5% | - |
| 2025 | $1,732,000 | $950,000 | $2,682,000 | -1.1% | $8,849 |
| 2024 | $1,750,000 | $961,000 | $2,711,000 | +4.0% | $8,494 |
| 2023 | $1,695,000 | $911,000 | $2,606,000 | +7.7% | $10,381 |
| 2022 | $1,610,000 | $810,000 | $2,420,000 | +20.8% | $9,422 |
| 2021 | $1,300,000 | $704,000 | $2,004,000 | +4.8% | $8,589 |
| 2020 | $1,200,000 | $712,000 | $1,912,000 | -9.4% | $8,211 |
| 2019 | $1,400,000 | $710,000 | $2,110,000 | -1.5% | $7,800 |
| 2018 | $1,430,000 | $713,000 | $2,143,000 | +1.1% | $7,470 |
| 2017 | $1,460,000 | $660,000 | $2,120,000 | - | $7,434 |
Asking Price is 6.7% higher than Assessed Value (2026).