







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,321 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,048 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,818 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 146 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 008-232-164 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
995 E 47th Avenue
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,458 sqft |
| Price / SqFt: | $793 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,105 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3101718 |
| Distance: | 183 m |
6465 St. Catherines Street
| Sold Price: | $1,810,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,423 sqft |
| Price / SqFt: | $747 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3086582 |
| Distance: | 277 m |
5885 Sherbrooke Street
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,406 sqft |
| Price / SqFt: | $873 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,043 sqft) |
| Days on Market: | 55 |
| MLS® Number: | R3063001 |
| Distance: | 515 m |
896 E 56th Avenue
| Sold Price: | $1,586,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,607 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,793 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3069577 |
| Distance: | 893 m |
478 E 53rd Avenue
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,836 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3097805 |
| Distance: | 1.0 km |
550 E 55th Avenue
| Sold Price: | $1,690,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,926 sqft |
| Price / SqFt: | $578 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,346 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3100385 |
| Distance: | 1.1 km |
927 E 50th Avenue
| Asking Price: | $2,298,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,580 sqft |
| Price / SqFt: | $891 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3114942 |
| Distance: | 297 m |
6805 Sherbrooke Street
| Asking Price: | $1,700,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,415 sqft |
| Price / SqFt: | $704 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,020 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099676 |
| Distance: | 458 m |
5935 Prince Albert Street
| Asking Price: | $2,390,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,527 sqft |
| Price / SqFt: | $946 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,100 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108650 |
| Distance: | 561 m |
778 E 52nd Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,412 sqft |
| Price / SqFt: | $746 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,054 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106188 |
| Distance: | 589 m |
535 E 53rd Avenue
| Asking Price: | $2,488,800 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,877 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,709 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3110925 |
| Distance: | 892 m |
1743 E 49th Avenue
| Asking Price: | $1,788,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,593 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,636 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123161 |
| Distance: | 942 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,839,000 | $254,000 | $2,093,000 | -2.9% | - |
| 2025 | $1,901,000 | $254,000 | $2,155,000 | -0.9% | $9,321 |
| 2024 | $1,921,000 | $254,000 | $2,175,000 | +5.3% | $8,689 |
| 2023 | $1,806,000 | $260,000 | $2,066,000 | +7.3% | $7,824 |
| 2022 | $1,664,000 | $261,000 | $1,925,000 | +15.6% | $7,114 |
| 2021 | $1,440,000 | $225,000 | $1,665,000 | +13.9% | $6,686 |
| 2020 | $1,235,000 | $227,000 | $1,462,000 | -13.7% | $6,027 |
| 2019 | $1,464,000 | $231,000 | $1,695,000 | -4.1% | $5,954 |
| 2018 | $1,530,000 | $238,000 | $1,768,000 | +0.2% | $5,828 |
| 2017 | $1,521,000 | $243,000 | $1,764,000 | - | $5,860 |