





This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $16,065 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,933 sqft |
| Age | 116 years (1910) |
| Land |
| Land Size | 0.18 ac (7,960 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 132.66 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 005-614-473 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
6491 Mackenzie Place
| Asking Price: | $3,480,000 |
| Listing Date: | 2025-Jul-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,180 sqft |
| Price / SqFt: | $1,094 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,055 sqft) |
| Days on Market: | 307 |
| MLS® Number: | R3030296 |
| Distance: | 225 m |
6137 McCleery Street
| Asking Price: | $3,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,522 sqft |
| Price / SqFt: | $1,387 |
| Age: | 89 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,118 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098128 |
| Distance: | 240 m |
6664 Balsam Street
| Asking Price: | $3,380,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,466 sqft |
| Price / SqFt: | $1,371 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,450 sqft) |
| Days on Market: | 114 |
| MLS® Number: | R3085314 |
| Distance: | 602 m |
2755 W 42nd Avenue
| Asking Price: | $2,849,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,981 sqft |
| Price / SqFt: | $956 |
| Age: | 111 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,444 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108266 |
| Distance: | 605 m |
#1 2922 W 41st Avenue
| Asking Price: | $2,990,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,437 sqft |
| Price / SqFt: | $1,227 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,894 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3116815 |
| Distance: | 682 m |
2141 W 47 Avenue
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,650 sqft |
| Price / SqFt: | $685 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,911 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3077138 |
| Distance: | 785 m |
2443 W 47th Avenue
| Sold Price: | $2,285,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,852 sqft |
| Price / SqFt: | $801 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3079596 |
| Distance: | 421 m |
6591 Vine Street
| Sold Price: | $2,760,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,535 sqft |
| Price / SqFt: | $1,089 |
| Age: | 100 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,447 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3076066 |
| Distance: | 608 m |
2992 W 42nd Avenue
| Sold Price: | $3,165,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,001 sqft |
| Price / SqFt: | $1,055 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,995 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3092568 |
| Distance: | 639 m |
3171 W 42nd Avenue
| Sold Price: | $3,240,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,019 sqft |
| Price / SqFt: | $1,073 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,995 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3092061 |
| Distance: | 797 m |
3141 W 39th Avenue
| Sold Price: | $2,700,000 |
| Sold Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,451 sqft |
| Price / SqFt: | $1,102 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,525 sqft) |
| Days on Market: | 95 |
| MLS® Number: | R3084390 |
| Distance: | 1.0 km |
2038 W 46th Avenue
| Sold Price: | $2,625,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,708 sqft |
| Price / SqFt: | $969 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,702 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3097703 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $3,190,000 | $108,000 | $3,298,000 | -13.6% | - |
| 2025 | $3,709,000 | $108,000 | $3,817,000 | -0.4% | $16,065 |
| 2024 | $3,724,000 | $107,000 | $3,831,000 | +4.8% | $15,201 |
| 2023 | $3,543,000 | $111,000 | $3,654,000 | +1.6% | $13,486 |
| 2022 | $3,481,000 | $116,000 | $3,597,000 | +16.0% | $12,751 |
| 2021 | $3,001,000 | $101,000 | $3,102,000 | +3.7% | $11,037 |
| 2020 | $2,887,000 | $104,000 | $2,991,000 | -16.3% | $10,448 |
| 2019 | $3,478,000 | $94,000 | $3,572,000 | -11.5% | $11,854 |
| 2018 | $3,937,000 | $97,900 | $4,034,900 | -2.6% | $11,372 |
| 2017 | $4,043,000 | $101,000 | $4,144,000 | - | $11,894 |