


















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $19,330 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,898 sqft |
| Age | 86 years (1940) |
| Land |
| Land Size | 0.31 ac (13,309 sqft) |
| Land Frontage | 72.53 ft |
| Land Dimensions | 72.53 x 183.49 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 011-090-251 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
6485 Adera Street
| Asking Price: | $3,960,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,616 sqft |
| Price / SqFt: | $1,095 |
| Age: | 103 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,144 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3108161 |
| Distance: | 273 m |
1670 W 49th Avenue
| Asking Price: | $3,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,029 sqft |
| Price / SqFt: | $988 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,875 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113425 |
| Distance: | 356 m |
6050 Athlone Street
| Asking Price: | $3,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,189 sqft |
| Price / SqFt: | $954 |
| Age: | 97 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,700 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3079980 |
| Distance: | 443 m |
1450 W 40th Avenue
| Asking Price: | $3,888,890 |
| Listing Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,057 sqft |
| Price / SqFt: | $959 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,458 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3091671 |
| Distance: | 777 m |
1042 W 48th Avenue
| Asking Price: | $2,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,095 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,368 sqft) |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3103337 |
| Distance: | 793 m |
1028 W 51st Avenue
| Asking Price: | $3,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,113 sqft |
| Price / SqFt: | $895 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,434 sqft) |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3078068 |
| Distance: | 897 m |
5810 Cartier Street
| Sold Price: | $3,101,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,202 sqft |
| Price / SqFt: | $968 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,797 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3101589 |
| Distance: | 599 m |
6633 Montgomery Street
| Sold Price: | $3,450,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,161 sqft |
| Price / SqFt: | $829 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,210 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3067956 |
| Distance: | 670 m |
2005 W 46th Avenue
| Sold Price: | $3,288,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,959 sqft |
| Price / SqFt: | $831 |
| Age: | 40 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (6,753 sqft) |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3095239 |
| Distance: | 905 m |
2031 W 45th Avenue
| Sold Price: | $3,396,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,102 sqft |
| Price / SqFt: | $1,095 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,439 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3073569 |
| Distance: | 972 m |
5584 Maple Street
| Sold Price: | $3,690,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,170 sqft |
| Price / SqFt: | $885 |
| Age: | 94 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,164 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3090259 |
| Distance: | 1.2 km |
6669 Heather Street
| Sold Price: | $3,450,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,506 sqft |
| Price / SqFt: | $766 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,802 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3081354 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $3,498,000 | $264,000 | $3,762,000 | -13.1% | - |
| 2025 | $4,043,000 | $284,000 | $4,327,000 | +7.6% | $19,330 |
| 2024 | $3,720,000 | $301,000 | $4,021,000 | +2.4% | $16,187 |
| 2023 | $3,616,000 | $310,000 | $3,926,000 | +2.2% | $14,786 |
| 2022 | $3,514,000 | $328,000 | $3,842,000 | +19.7% | $13,901 |
| 2021 | $2,921,000 | $289,000 | $3,210,000 | +5.1% | $11,568 |
| 2020 | $2,750,000 | $303,000 | $3,053,000 | -10.0% | $10,735 |
| 2019 | $3,274,000 | $118,000 | $3,392,000 | -4.8% | $11,033 |
| 2018 | $3,443,000 | $119,000 | $3,562,000 | +4.8% | $10,205 |
| 2017 | $3,279,000 | $119,000 | $3,398,000 | - | $9,989 |