





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,737 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,411 sqft |
| Age | 19 years (2007) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-08 |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 027-013-511 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
755 W 42 Avenue
| Sold Price: | $1,615,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $596 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,600 sqft |
| Price / SqFt: | $1,009 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3107465 |
| Distance: | 221 m |
765 W 42nd Avenue
| Sold Price: | $1,645,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | $668 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,616 sqft |
| Price / SqFt: | $1,018 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3078590 |
| Distance: | 221 m |
5522 Oak Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | $651 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,611 sqft |
| Price / SqFt: | $962 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 122 |
| MLS® Number: | R3064700 |
| Distance: | 255 m |
5502 Oak Street
| Sold Price: | $1,520,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-20 |
| Maint. Fee: | $628 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,617 sqft |
| Price / SqFt: | $940 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3072808 |
| Distance: | 255 m |
991 W 38th Avenue
| Sold Price: | $1,495,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | $1,034 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,544 sqft |
| Price / SqFt: | $968 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3109100 |
| Distance: | 355 m |
966 W 43rd Avenue
| Sold Price: | $1,470,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $681 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,569 sqft |
| Price / SqFt: | $937 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3091477 |
| Distance: | 436 m |
#206 788 W 39th Avenue
| Asking Price: | $1,898,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-13 |
| Maint. Fee: | $532 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,232 sqft |
| Price / SqFt: | $1,541 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 229 |
| MLS® Number: | R3057777 |
| Distance: | 109 m |
5423 Willow Street
| Asking Price: | $1,498,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $573 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,409 sqft |
| Price / SqFt: | $1,064 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107382 |
| Distance: | 147 m |
#104 5381 Willow Street
| Asking Price: | $1,899,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | $476 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,486 sqft |
| Price / SqFt: | $1,279 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 59 |
| MLS® Number: | R3105946 |
| Distance: | 224 m |
5552 Oak Street
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | $653 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,619 sqft |
| Price / SqFt: | $987 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 17 |
| MLS® Number: | R3123213 |
| Distance: | 255 m |
5518 Oak Street
| Asking Price: | $1,588,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | $628 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,609 sqft |
| Price / SqFt: | $987 |
| Age: | 10 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104930 |
| Distance: | 255 m |
5946 Oak Street
| Asking Price: | $1,585,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $714 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,646 sqft |
| Price / SqFt: | $963 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3118030 |
| Distance: | 436 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,217,000 | $217,000 | $1,434,000 | -5.6% | - |
| 2025 | $1,289,000 | $230,000 | $1,519,000 | -3.1% | $4,737 |
| 2024 | $1,331,000 | $237,000 | $1,568,000 | -0.8% | $4,654 |
| 2023 | $1,342,000 | $239,000 | $1,581,000 | +4.3% | $4,396 |
| 2022 | $1,243,000 | $273,000 | $1,516,000 | +16.4% | $4,082 |
| 2021 | $1,067,000 | $235,000 | $1,302,000 | +0.1% | $3,805 |
| 2020 | $1,069,000 | $232,000 | $1,301,000 | -11.3% | $3,806 |
| 2019 | $1,232,000 | $234,000 | $1,466,000 | +7.6% | $3,755 |
| 2018 | $1,125,000 | $237,000 | $1,362,000 | +6.9% | $3,362 |
| 2017 | $1,035,000 | $239,000 | $1,274,000 | - | $3,255 |