






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,816 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,926 sqft |
| Age | 74 years (1952) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,900 sqft) |
| Land Frontage | 32 ft |
| Land Dimensions | 32 x 122 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 005-036-941 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
5263 Wales Street
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,321 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,920 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3119888 |
| Distance: | 393 m |
5284 Slocan Street
| Sold Price: | $1,207,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,742 sqft |
| Price / SqFt: | $693 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,432 sqft) |
| Days on Market: | 112 |
| MLS® Number: | R3071145 |
| Distance: | 480 m |
4852 Slocan Street
| Sold Price: | $1,214,290 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,463 sqft |
| Price / SqFt: | $830 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.01 ac. (1 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3100357 |
| Distance: | 773 m |
2804 Euclid Avenue
| Sold Price: | $1,653,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,397 sqft |
| Price / SqFt: | $690 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,636 sqft) |
| Days on Market: | 15 |
| MLS® Number: | R3088515 |
| Distance: | 863 m |
2268 E 34th Avenue
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,663 sqft |
| Price / SqFt: | $854 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3048354 |
| Distance: | 967 m |
3383 Wellington Avenue
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,571 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3116773 |
| Distance: | 1.4 km |
2472 E 41st Avenue
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,460 sqft |
| Price / SqFt: | $822 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.05 ac. (2,347 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3089706 |
| Distance: | 586 m |
2758 Horley Street
| Asking Price: | $1,298,800 |
| Listing Date: | 2026-May-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,990 sqft |
| Price / SqFt: | $653 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,366 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125385 |
| Distance: | 653 m |
3025 E 45th Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $800 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3097525 |
| Distance: | 680 m |
2841 Cheyenne Avenue
| Asking Price: | $1,550,000 |
| Listing Date: | 2026-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,646 sqft |
| Price / SqFt: | $942 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,056 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3123447 |
| Distance: | 765 m |
4967 Spencer Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,910 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,267 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127035 |
| Distance: | 973 m |
2241 E 43rd Avenue
| Asking Price: | $1,688,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,700 sqft |
| Price / SqFt: | $993 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,634 sqft) |
| Days on Market: | 76 |
| MLS® Number: | R3099353 |
| Distance: | 978 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,609,000 | $33,000 | $1,642,000 | -4.9% | - |
| 2025 | $1,689,000 | $38,200 | $1,727,200 | -1.6% | $7,816 |
| 2024 | $1,715,000 | $40,200 | $1,755,200 | +4.4% | $7,289 |
| 2023 | $1,642,000 | $39,900 | $1,681,900 | +7.8% | $6,605 |
| 2022 | $1,521,000 | $39,900 | $1,560,900 | +19.7% | $5,991 |
| 2021 | $1,269,000 | $34,600 | $1,303,600 | +16.8% | $5,491 |
| 2020 | $1,082,000 | $33,900 | $1,115,900 | -17.7% | $4,877 |
| 2019 | $1,323,000 | $32,900 | $1,355,900 | -8.4% | $4,953 |
| 2018 | $1,447,000 | $32,900 | $1,479,900 | - | $4,684 |
| 2017 | $1,447,000 | $32,900 | $1,479,900 | - | $4,162 |