This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $25,849 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,610 sqft |
| Age | 98 years (1928) |
| Land |
| Land Size | 0.25 ac (10,900 sqft) |
| Land Frontage | 80 ft |
| Land Dimensions | 80 x 136.25 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-07 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 011-121-718 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
5662 Laburnum Street
| Asking Price: | $3,988,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,476 sqft |
| Price / SqFt: | $1,147 |
| Age: | 98 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,284 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124904 |
| Distance: | 137 m |
5776 Angus Drive
| Asking Price: | $4,499,900 |
| Listing Date: | 2025-Jun-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,909 sqft |
| Price / SqFt: | $1,151 |
| Age: | 97 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,017 sqft) |
| Days on Market: | 361 |
| MLS® Number: | R3010662 |
| Distance: | 254 m |
1570 W 36th Avenue
| Asking Price: | $5,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 5,208 sqft |
| Price / SqFt: | $1,131 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.39 ac. (16,880 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3102778 |
| Distance: | 608 m |
6189 Angus Drive
| Asking Price: | $4,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 4,374 sqft |
| Price / SqFt: | $1,028 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,320 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108559 |
| Distance: | 669 m |
1450 W 40th Avenue
| Asking Price: | $3,888,890 |
| Listing Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,057 sqft |
| Price / SqFt: | $959 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,458 sqft) |
| Days on Market: | 100 |
| MLS® Number: | R3091671 |
| Distance: | 756 m |
6485 Adera Street
| Asking Price: | $3,960,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,616 sqft |
| Price / SqFt: | $1,095 |
| Age: | 103 years |
| Land Size: | 0.26 ac. (11,144 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108161 |
| Distance: | 1.0 km |
1986 W 36th Avenue
| Sold Price: | $3,800,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,638 sqft |
| Price / SqFt: | $819 |
| Age: | 111 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,000 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3094062 |
| Distance: | 376 m |
2209 W 36th Avenue
| Sold Price: | $4,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,425 sqft |
| Price / SqFt: | $967 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,625 sqft) |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3037072 |
| Distance: | 809 m |
6339 Adera Street
| Sold Price: | $4,350,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,411 sqft |
| Price / SqFt: | $986 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.21 ac. (9,130 sqft) |
| Days on Market: | 33 |
| MLS® Number: | R3115560 |
| Distance: | 922 m |
4611 Marguerite Street
| Sold Price: | $4,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,955 sqft |
| Price / SqFt: | $1,087 |
| Age: | 103 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,152 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3085645 |
| Distance: | 994 m |
2496 W 36th Avenue
| Sold Price: | $4,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,862 sqft |
| Price / SqFt: | $1,113 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,576 sqft) |
| Days on Market: | 18 |
| MLS® Number: | R3097016 |
| Distance: | 1.0 km |
6361 Granville Street
| Sold Price: | $3,270,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,898 sqft |
| Price / SqFt: | $839 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.31 ac. (13,309 sqft) |
| Days on Market: | 228 |
| MLS® Number: | R3033078 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $4,347,000 | $210,000 | $4,557,000 | -12.0% | - |
| 2025 | $4,950,000 | $226,000 | $5,176,000 | +0.7% | $25,849 |
| 2024 | $4,891,000 | $248,000 | $5,139,000 | +2.1% | $24,409 |
| 2023 | $4,775,000 | $259,000 | $5,034,000 | +5.3% | $22,547 |
| 2022 | $4,513,000 | $266,000 | $4,779,000 | +9.6% | $19,857 |
| 2021 | $4,107,000 | $255,000 | $4,362,000 | +5.3% | $17,963 |
| 2020 | $3,876,000 | $266,000 | $4,142,000 | -19.8% | $16,383 |
| 2019 | $4,943,000 | $224,000 | $5,167,000 | -7.7% | $21,464 |
| 2018 | $5,366,000 | $233,000 | $5,599,000 | -4.2% | $15,233 |
| 2017 | $5,687,000 | $157,000 | $5,844,000 | - | $16,238 |