































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $5,159 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,242 sqft |
| Age | 6 years (2020) |
| Land |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-04 |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 031-063-926 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,035,000 | $558,000 | $1,593,000 | -3.7% | - |
| 2025 | $1,092,419 | $562,000 | $1,654,419 | +9.3% | $5,159 |
| 2024 | $963,000 | $550,000 | $1,513,000 | +4.6% | $4,491 |
| 2023 | $891,000 | $556,000 | $1,447,000 | +1.3% | $4,024 |
| 2022 | $860,000 | $569,000 | $1,429,000 | +9.4% | $3,848 |
| 2021 | $783,000 | $523,000 | $1,306,000 | - | $3,817 |
2761 Guelph Street
| Sold Price: | $1,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | $498 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,270 sqft |
| Price / SqFt: | $984 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 64 |
| MLS® Number: | R3092973 |
| Distance: | 289 m |
830 E 10th Avenue
| Sold Price: | $1,699,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,547 sqft |
| Price / SqFt: | $1,098 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3094630 |
| Distance: | 382 m |
764 E 14th Avenue
| Sold Price: | $1,495,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,392 sqft |
| Price / SqFt: | $1,074 |
| Age: | 118 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,861 sqft) |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3064559 |
| Distance: | 495 m |
350 E 7th Avenue
| Sold Price: | $1,295,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | $520 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,072 sqft |
| Price / SqFt: | $1,208 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3103644 |
| Distance: | 520 m |
2323 Brunswick Street
| Sold Price: | $1,309,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | $537 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,107 sqft |
| Price / SqFt: | $1,182 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3083499 |
| Distance: | 520 m |
2175 Guelph Street
| Sold Price: | $1,620,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,475 sqft |
| Price / SqFt: | $1,098 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3080830 |
| Distance: | 528 m |
554 E 10th Avenue
| Asking Price: | $1,649,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,242 sqft |
| Price / SqFt: | $1,328 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119757 |
| Distance: | 6 m |
#2 735 E 10th Avenue
| Asking Price: | $1,849,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,475 sqft |
| Price / SqFt: | $1,254 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111964 |
| Distance: | 254 m |
723 E 12th Avenue
| Asking Price: | $1,478,800 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,516 sqft |
| Price / SqFt: | $975 |
| Age: | 15 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3129027 |
| Distance: | 281 m |
2711 Prince Edward Street
| Asking Price: | $1,298,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $878 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,286 sqft |
| Price / SqFt: | $1,009 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124742 |
| Distance: | 373 m |
2468 St. Catherines Street
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | $435 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,394 sqft |
| Price / SqFt: | $968 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3109026 |
| Distance: | 516 m |
2412 St. Catherines Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,500 sqft |
| Price / SqFt: | $933 |
| Age: | 18 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,148 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124772 |
| Distance: | 527 m |