
























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,171 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,926 sqft |
| Age | 49 years (1977) |
| Land |
| Land Size | 0.12 ac (5,346 sqft) |
| Land Frontage | 49.5 ft |
| Land Dimensions | 49.5 x 108 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Split Entry |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 013-742-370 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
657 E 57th Avenue
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,324 sqft |
| Price / SqFt: | $581 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,928 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3104891 |
| Distance: | 194 m |
478 E 53rd Avenue
| Sold Price: | $1,475,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,836 sqft |
| Price / SqFt: | $520 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 29 |
| MLS® Number: | R3097805 |
| Distance: | 219 m |
896 E 56th Avenue
| Sold Price: | $1,586,500 |
| Sold Date: | 2026-Jan-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,607 sqft |
| Price / SqFt: | $609 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,793 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3069577 |
| Distance: | 550 m |
770 E 61st Avenue
| Sold Price: | $1,780,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,404 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3110743 |
| Distance: | 678 m |
851 E 50th Avenue
| Sold Price: | $1,575,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,400 sqft |
| Price / SqFt: | $656 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3088061 |
| Distance: | 728 m |
862 E 49th Avenue
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,906 sqft |
| Price / SqFt: | $465 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3113789 |
| Distance: | 770 m |
557 E 58th Avenue
| Asking Price: | $2,058,890 |
| Listing Date: | 2026-Jan-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,229 sqft |
| Price / SqFt: | $638 |
| Age: | 44 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,346 sqft) |
| Days on Market: | 128 |
| MLS® Number: | R3081121 |
| Distance: | 253 m |
586 E 59th Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,692 sqft |
| Price / SqFt: | $557 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,267 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119078 |
| Distance: | 386 m |
320 E 57th Avenue
| Asking Price: | $1,889,000 |
| Listing Date: | 2026-May-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,457 sqft |
| Price / SqFt: | $769 |
| Age: | 58 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,692 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3119423 |
| Distance: | 451 m |
778 E 52nd Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,412 sqft |
| Price / SqFt: | $746 |
| Age: | 63 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,054 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106188 |
| Distance: | 488 m |
7996 Prince Edward Street
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,122 sqft |
| Price / SqFt: | $576 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,040 sqft) |
| Days on Market: | 63 |
| MLS® Number: | R3103623 |
| Distance: | 828 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,941,000 | $96,300 | $2,037,300 | -5.8% | - |
| 2025 | $2,065,000 | $96,900 | $2,161,900 | -1.0% | $9,171 |
| 2024 | $2,087,000 | $97,300 | $2,184,300 | +4.6% | $8,562 |
| 2023 | $1,989,000 | $100,000 | $2,089,000 | +6.6% | $7,737 |
| 2022 | $1,853,000 | $106,000 | $1,959,000 | +19.1% | $7,063 |
| 2021 | $1,552,000 | $92,900 | $1,644,900 | +11.9% | $6,488 |
| 2020 | $1,371,000 | $99,000 | $1,470,000 | -15.5% | $5,913 |
| 2019 | $1,639,000 | $101,000 | $1,740,000 | -5.2% | $5,936 |
| 2018 | $1,730,000 | $105,000 | $1,835,000 | - | $5,875 |
| 2017 | $1,725,000 | $110,000 | $1,835,000 | - | $5,932 |