





















| Pricing | |
| Asking Price | $2,288,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $770 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $10,040 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,970 sqft |
| Age | 29 years (1997) |
| Land |
| Land Size | 0.11 ac (4,950 sqft) |
| Land Frontage | 49.5 ft |
| Land Dimensions | 49.5 x 100 ft |
| Price per Land SqFt | $462.22 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2016-Jan-20 |
| Previously Sold Price | $1,655,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | +$633,000 (+38.2%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 003-821-129 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
3506 Haida Drive
| Asking Price: | $2,248,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,933 sqft |
| Price / SqFt: | $766 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,460 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113402 |
| Distance: | 320 m |
3466 Dieppe Drive
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,363 sqft |
| Price / SqFt: | $1,011 |
| Age: | 34 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,620 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121934 |
| Distance: | 440 m |
3462 Worthington Drive
| Asking Price: | $2,088,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,445 sqft |
| Price / SqFt: | $854 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,510 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3112132 |
| Distance: | 474 m |
3778 Nithsdale Street
| Asking Price: | $1,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,587 sqft |
| Price / SqFt: | $715 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,400 sqft) |
| Days on Market: | 75 |
| MLS® Number: | R3099494 |
| Distance: | 760 m |
3775 Elmwood Street
| Asking Price: | $2,375,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,093 sqft |
| Price / SqFt: | $768 |
| Age: | 59 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,600 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105482 |
| Distance: | 787 m |
3939 Boundary Road
| Asking Price: | $1,738,800 |
| Listing Date: | 2026-Mar-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,298 sqft |
| Price / SqFt: | $527 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,242 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100924 |
| Distance: | 861 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,546,000 | $484,000 | $2,030,000 | -7.0% | - |
| 2025 | $1,693,000 | $489,000 | $2,182,000 | +0.8% | $10,040 |
| 2024 | $1,677,000 | $487,000 | $2,164,000 | +4.8% | $9,191 |
| 2023 | $1,586,000 | $479,000 | $2,065,000 | +4.7% | $8,307 |
| 2022 | $1,463,000 | $510,000 | $1,973,000 | +14.0% | $7,671 |
| 2021 | $1,276,000 | $455,000 | $1,731,000 | +7.1% | $7,282 |
| 2020 | $1,156,000 | $460,000 | $1,616,000 | -6.2% | $6,859 |
| 2019 | $1,279,000 | $444,000 | $1,723,000 | -8.5% | $6,366 |
| 2018 | $1,434,000 | $449,000 | $1,883,000 | +2.4% | $6,419 |
| 2017 | $1,391,000 | $447,000 | $1,838,000 | - | $6,331 |
Asking Price is 12.7% higher than Assessed Value (2026).