





































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $4,353 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,190 sqft |
| Age | 9 years (2017) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-11 |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 2 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 029-960-801 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
5423 Willow Street
| Asking Price: | $1,498,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $573 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,409 sqft |
| Price / SqFt: | $1,064 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 53 |
| MLS® Number: | R3107382 |
| Distance: | 245 m |
4877 Willow Street
| Asking Price: | $1,399,900 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | $486 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,193 sqft |
| Price / SqFt: | $1,173 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3120657 |
| Distance: | 638 m |
873 W 33rd Avenue
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | $486 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,190 sqft |
| Price / SqFt: | $1,092 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3112894 |
| Distance: | 638 m |
#206 918 W 32nd Avenue
| Asking Price: | $1,319,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | $536 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,156 sqft |
| Price / SqFt: | $1,142 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3114612 |
| Distance: | 665 m |
#105 918 W 32nd Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | $521 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,121 sqft |
| Price / SqFt: | $1,516 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 144 |
| MLS® Number: | R3076611 |
| Distance: | 665 m |
#204 918 W 32nd Avenue
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,190 sqft |
| Price / SqFt: | $1,176 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3123607 |
| Distance: | 665 m |
#203 918 W 32nd Avenue
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | $536 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,156 sqft |
| Price / SqFt: | $1,211 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 99 |
| MLS® Number: | R3084950 |
| Distance: | 665 m |
4807 Laurel Street
| Sold Price: | $1,699,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $659 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,321 sqft |
| Price / SqFt: | $1,287 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3105063 |
| Distance: | 677 m |
1016 W 45th Avenue
| Sold Price: | $1,230,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | $468 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,185 sqft |
| Price / SqFt: | $1,038 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3054760 |
| Distance: | 727 m |
#212 715 W 49th Avenue
| Sold Price: | $1,664,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | $491 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,174 sqft |
| Price / SqFt: | $1,418 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 188 |
| MLS® Number: | R3016390 |
| Distance: | 1.1 km |
6190 Cambie Street
| Sold Price: | $1,198,000 |
| Sold Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | $493 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,376 sqft |
| Price / SqFt: | $871 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3102466 |
| Distance: | 1.2 km |
6728 Heather Street
| Sold Price: | $1,255,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | $100 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,312 sqft |
| Price / SqFt: | $957 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3098201 |
| Distance: | 1.4 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $952,000 | $281,000 | $1,233,000 | -11.7% | - |
| 2025 | $1,078,000 | $318,000 | $1,396,000 | -1.9% | $4,353 |
| 2024 | $1,099,000 | $324,000 | $1,423,000 | +3.6% | $4,224 |
| 2023 | $1,061,000 | $313,000 | $1,374,000 | +8.0% | $3,821 |
| 2022 | $935,000 | $337,000 | $1,272,000 | +16.3% | $3,425 |
| 2021 | $804,000 | $290,000 | $1,094,000 | - | $3,197 |
| 2020 | $807,000 | $287,000 | $1,094,000 | -11.6% | $3,201 |
| 2019 | $950,000 | $288,000 | $1,238,000 | +4.1% | $3,171 |
| 2018 | $899,000 | $290,000 | $1,189,000 | +5.4% | $2,935 |
| 2017 | $838,000 | $290,000 | $1,128,000 | - | $2,882 |