





















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,744 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,657 sqft |
| Age | 77 years (1949) |
| Land |
| Land Size | 0.13 ac (5,525 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 110.5 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 014-473-801 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
5829 McKinnon Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,564 sqft |
| Price / SqFt: | $895 |
| Age: | 112 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,591 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3106040 |
| Distance: | 845 m |
4780 Smith Avenue
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,924 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.17 ac. (7,192 sqft) |
| Days on Market: | 9 |
| MLS® Number: | R3105039 |
| Distance: | 1.1 km |
6565 Brooks Street
| Sold Price: | $1,860,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,920 sqft |
| Price / SqFt: | $969 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,565 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3083235 |
| Distance: | 1.3 km |
5556 Earles Street
| Sold Price: | $1,383,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,926 sqft |
| Price / SqFt: | $718 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,900 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3105721 |
| Distance: | 1.4 km |
3737 Dubois Street
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | - |
| Floor Area: | 1,866 sqft |
| Price / SqFt: | $831 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,732 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3095857 |
| Distance: | 1.5 km |
3895 Windermere Street
| Sold Price: | $1,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,547 sqft |
| Price / SqFt: | $873 |
| Age: | 78 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,289 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3090833 |
| Distance: | 1.8 km |
5454 Melbourne Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,657 sqft |
| Price / SqFt: | $935 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,525 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124925 |
| Distance: | 0 m |
5131 Ann Street
| Asking Price: | $1,449,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,304 sqft |
| Price / SqFt: | $1,111 |
| Age: | 65 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,267 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125850 |
| Distance: | 431 m |
3865 Sandell Street
| Asking Price: | $1,295,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,826 sqft |
| Price / SqFt: | $709 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,500 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111980 |
| Distance: | 754 m |
3783 Price Street
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,983 sqft |
| Price / SqFt: | $755 |
| Age: | 67 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,009 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3124865 |
| Distance: | 915 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,767,000 | $29,100 | $1,796,100 | -5.6% | - |
| 2025 | $1,869,000 | $33,100 | $1,902,100 | -0.2% | $8,368 |
| 2024 | $1,872,000 | $34,700 | $1,906,700 | +8.9% | $7,744 |
| 2023 | $1,716,000 | $34,400 | $1,750,400 | +10.5% | $6,802 |
| 2022 | $1,550,000 | $34,400 | $1,584,400 | +17.6% | $6,060 |
| 2021 | $1,317,000 | $30,000 | $1,347,000 | +10.5% | $5,626 |
| 2020 | $1,190,000 | $29,500 | $1,219,500 | -14.7% | $5,188 |
| 2019 | $1,401,000 | $28,700 | $1,429,700 | -3.8% | $5,149 |
| 2018 | $1,458,000 | $28,700 | $1,486,700 | +5.8% | $5,020 |
| 2017 | $1,377,000 | $28,700 | $1,405,700 | - | $4,839 |