






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,560 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,624 sqft |
| Age | 6 years (2020) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-08 |
| Property Info |
| Property Type | Half Duplex |
| Style of House | 3 Storey |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 031-093-884 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,242,000 | $1,004,000 | $2,246,000 | -2.2% | - |
| 2025 | $1,310,000 | $987,000 | $2,297,000 | +0.8% | $7,560 |
| 2024 | $1,314,000 | $964,000 | $2,278,000 | +5.2% | $7,124 |
| 2023 | $1,202,000 | $964,000 | $2,166,000 | +4.5% | $6,373 |
| 2022 | $1,094,000 | $978,000 | $2,072,000 | +16.9% | $5,910 |
| 2021 | $971,000 | $801,000 | $1,772,000 | - | $5,494 |
#1 476 E 20th Avenue
| Sold Price: | $2,078,890 |
| Sold Date: | 2026-Apr-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,629 sqft |
| Price / SqFt: | $1,276 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3079338 |
| Distance: | 375 m |
#2 476 E 20th Avenue
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,706 sqft |
| Price / SqFt: | $1,260 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3079342 |
| Distance: | 375 m |
#2 864 E 16th Avenue
| Sold Price: | $1,790,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,516 sqft |
| Price / SqFt: | $1,181 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3112225 |
| Distance: | 488 m |
945 E 20th Avenue
| Sold Price: | $1,865,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,702 sqft |
| Price / SqFt: | $1,096 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3103911 |
| Distance: | 677 m |
#2 810 E 22nd Avenue
| Sold Price: | $1,910,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,466 sqft |
| Price / SqFt: | $1,303 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3106208 |
| Distance: | 711 m |
122 E 17th Avenue
| Sold Price: | $2,050,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | $362 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,636 sqft |
| Price / SqFt: | $1,253 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.04 ac. (1,636 sqft) |
| Days on Market: | 94 |
| MLS® Number: | R3045769 |
| Distance: | 712 m |
529 E 17th Avenue
| Asking Price: | $1,999,000 |
| Listing Date: | 2026-May-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,624 sqft |
| Price / SqFt: | $1,231 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3129632 |
| Distance: | 0 m |
462 E 17th Avenue
| Asking Price: | $1,899,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,699 sqft |
| Price / SqFt: | $1,118 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108059 |
| Distance: | 144 m |
#2 258 E 19 Avenue
| Asking Price: | $2,350,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,505 sqft |
| Price / SqFt: | $1,561 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3129016 |
| Distance: | 532 m |
851 E 19th Avenue
| Asking Price: | $1,599,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,568 sqft |
| Price / SqFt: | $1,020 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3108752 |
| Distance: | 534 m |