
















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,396 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,880 sqft |
| Age | 70 years (1956) |
| Land |
| Land Frontage | 40 ft |
| Land Dimensions | 40 x 96.47 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 013-656-317 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263094399/83dcefb7.jpeg)
5416 Joyce Street
| Sold Price: | $1,400,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,025 sqft |
| Price / SqFt: | $691 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,780 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3072772 |
| Distance: | 607 m |
3383 Wellington Avenue
| Sold Price: | $1,550,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,000 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 74 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,571 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3116773 |
| Distance: | 700 m |
3309 E 29th Avenue
| Sold Price: | $1,260,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,314 sqft |
| Price / SqFt: | $545 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,449 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3105557 |
| Distance: | 975 m |
4144 Price Crescent
| Sold Price: | $1,588,890 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,020 sqft |
| Price / SqFt: | $787 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,001 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3085414 |
| Distance: | 1.1 km |
5263 Wales Street
| Sold Price: | $1,360,000 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,321 sqft |
| Price / SqFt: | $586 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,920 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3119888 |
| Distance: | 1.8 km |
3050 E 21st Avenue
| Sold Price: | $1,538,000 |
| Sold Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,340 sqft |
| Price / SqFt: | $657 |
| Age: | 66 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,638 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3108078 |
| Distance: | 1.9 km |
4987 Hoy Street
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Jan-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,935 sqft |
| Price / SqFt: | $672 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,803 sqft) |
| Days on Market: | 132 |
| MLS® Number: | R3078002 |
| Distance: | 295 m |
4967 Spencer Street
| Asking Price: | $1,299,000 |
| Listing Date: | 2026-May-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,910 sqft |
| Price / SqFt: | $680 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,267 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127035 |
| Distance: | 851 m |
4458 Skeena Street
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,676 sqft |
| Price / SqFt: | $865 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,600 sqft) |
| Days on Market: | 133 |
| MLS® Number: | R3079725 |
| Distance: | 879 m |
4676 Reid Street
| Asking Price: | $1,549,000 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,338 sqft |
| Price / SqFt: | $663 |
| Age: | 56 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,482 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122232 |
| Distance: | 977 m |
5702 Lancaster Street
| Asking Price: | $1,398,800 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,694 sqft |
| Price / SqFt: | $826 |
| Age: | 70 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,293 sqft) |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119008 |
| Distance: | 1.2 km |
5828 Kerr Street
| Asking Price: | $1,528,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,018 sqft |
| Price / SqFt: | $757 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,488 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3091305 |
| Distance: | 1.2 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,469,000 | $34,700 | $1,503,700 | -5.6% | - |
| 2025 | $1,553,000 | $39,800 | $1,592,800 | -0.3% | $7,397 |
| 2024 | $1,556,000 | $41,800 | $1,597,800 | +8.9% | $6,822 |
| 2023 | $1,426,000 | $41,500 | $1,467,500 | +6.6% | $6,009 |
| 2022 | $1,335,000 | $41,500 | $1,376,500 | +20.7% | $5,495 |
| 2021 | $1,104,000 | $36,000 | $1,140,000 | +7.5% | $5,013 |
| 2020 | $1,025,000 | $35,300 | $1,060,300 | -15.2% | $4,714 |
| 2019 | $1,216,000 | $34,100 | $1,250,100 | -3.2% | $4,682 |
| 2018 | $1,257,000 | $34,100 | $1,291,100 | +0.4% | $4,533 |
| 2017 | $1,252,000 | $34,100 | $1,286,100 | - | $4,530 |