














This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,017 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,644 sqft |
| Age | 76 years (1950) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,575 sqft) |
| Land Frontage | 60.6 ft |
| Land Dimensions | 60.6 x 108.5 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 1 |
| PID | 013-861-956 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
1641 E 37th Avenue
| Sold Price: | $1,650,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,750 sqft |
| Price / SqFt: | $943 |
| Age: | 79 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,444 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3071112 |
| Distance: | 534 m |
2268 E 34th Avenue
| Sold Price: | $1,420,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,663 sqft |
| Price / SqFt: | $854 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 141 |
| MLS® Number: | R3048354 |
| Distance: | 608 m |
1518 E 37th Avenue
| Sold Price: | $1,825,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,768 sqft |
| Price / SqFt: | $1,032 |
| Age: | 64 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,754 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3078805 |
| Distance: | 645 m |
4833 Henry Street
| Sold Price: | $1,290,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,900 sqft |
| Price / SqFt: | $679 |
| Age: | 80 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,676 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3063477 |
| Distance: | 757 m |
4262 Dumfries Street
| Sold Price: | $1,755,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,933 sqft |
| Price / SqFt: | $908 |
| Age: | 71 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,644 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3091296 |
| Distance: | 792 m |
4804 Culloden Street
| Sold Price: | $1,300,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,790 sqft |
| Price / SqFt: | $726 |
| Age: | 61 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 72 |
| MLS® Number: | R3096132 |
| Distance: | 800 m |
4520 Welwyn Street
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,524 sqft |
| Price / SqFt: | $984 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,111 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3124055 |
| Distance: | 423 m |
1783 E 37th Avenue
| Asking Price: | $1,595,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,918 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,706 sqft) |
| Days on Market: | 71 |
| MLS® Number: | R3100854 |
| Distance: | 433 m |
4229 Victoria Drive
| Asking Price: | $1,398,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,806 sqft |
| Price / SqFt: | $775 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,996 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3113508 |
| Distance: | 722 m |
1341 E 29th Avenue
| Asking Price: | $1,388,800 |
| Listing Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,699 sqft |
| Price / SqFt: | $817 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3122034 |
| Distance: | 836 m |
2066 E 23rd Avenue
| Asking Price: | $1,499,000 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,801 sqft |
| Price / SqFt: | $832 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3124077 |
| Distance: | 980 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,013,000 | $24,700 | $2,037,700 | -4.5% | - |
| 2025 | $2,104,000 | $29,500 | $2,133,500 | +0.9% | $9,017 |
| 2024 | $2,083,000 | $31,200 | $2,114,200 | +3.8% | $8,293 |
| 2023 | $2,006,000 | $30,900 | $2,036,900 | +6.2% | $7,535 |
| 2022 | $1,886,000 | $31,100 | $1,917,100 | +15.1% | $6,897 |
| 2021 | $1,639,000 | $26,800 | $1,665,800 | +14.1% | $6,500 |
| 2020 | $1,434,000 | $26,400 | $1,460,400 | -15.4% | $5,837 |
| 2019 | $1,701,000 | $25,600 | $1,726,600 | -0.5% | $5,856 |
| 2018 | $1,709,000 | $25,600 | $1,734,600 | -4.6% | $5,580 |
| 2017 | $1,793,000 | $25,600 | $1,818,600 | - | $5,848 |