






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $32,191 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,929 sqft |
| Age | 102 years (1924) |
| Land |
| Land Size | 0.30 ac (13,151 sqft) |
| Land Frontage | 80 ft |
| Land Dimensions | 80 x 160.06/152.9/89.7 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 6 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 011-007-168 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
1549 W 33 Avenue
| Asking Price: | $4,900,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,342 sqft |
| Price / SqFt: | $1,129 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,489 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127675 |
| Distance: | 137 m |
4388 Angus Drive
| Asking Price: | $4,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,984 sqft |
| Price / SqFt: | $1,255 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,483 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125267 |
| Distance: | 522 m |
1564 W 26th Avenue
| Asking Price: | $4,650,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,877 sqft |
| Price / SqFt: | $1,199 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,750 sqft) |
| Days on Market: | 264 |
| MLS® Number: | R3044225 |
| Distance: | 658 m |
2122 W 33rd Avenue
| Asking Price: | $5,000,000 |
| Listing Date: | 2025-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,700 sqft |
| Price / SqFt: | $1,064 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,788 sqft) |
| Days on Market: | 379 |
| MLS® Number: | R3002159 |
| Distance: | 844 m |
1450 W 40th Avenue
| Asking Price: | $3,888,890 |
| Listing Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,057 sqft |
| Price / SqFt: | $959 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,458 sqft) |
| Days on Market: | 97 |
| MLS® Number: | R3091671 |
| Distance: | 873 m |
4611 Marguerite Street
| Sold Price: | $4,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,955 sqft |
| Price / SqFt: | $1,087 |
| Age: | 103 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,152 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3085645 |
| Distance: | 256 m |
4409 Angus Drive
| Sold Price: | $4,438,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,838 sqft |
| Price / SqFt: | $917 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.20 ac. (8,542 sqft) |
| Days on Market: | 119 |
| MLS® Number: | R3039519 |
| Distance: | 528 m |
5361 Cypress Street
| Sold Price: | $4,370,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,529 sqft |
| Price / SqFt: | $965 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,516 sqft) |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3020388 |
| Distance: | 734 m |
5584 Maple Street
| Sold Price: | $3,690,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-16 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,170 sqft |
| Price / SqFt: | $885 |
| Age: | 94 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,164 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3090259 |
| Distance: | 971 m |
2209 W 36th Avenue
| Sold Price: | $4,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,425 sqft |
| Price / SqFt: | $967 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,625 sqft) |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3037072 |
| Distance: | 1.2 km |
6261 Adera Street
| Sold Price: | $4,000,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,927 sqft |
| Price / SqFt: | $812 |
| Age: | 41 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,641 sqft) |
| Days on Market: | 84 |
| MLS® Number: | R3088950 |
| Distance: | 1.5 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $5,224,000 | $177,000 | $5,401,000 | -12.0% | - |
| 2025 | $5,949,000 | $190,000 | $6,139,000 | +0.9% | $32,191 |
| 2024 | $5,878,000 | $208,000 | $6,086,000 | +2.2% | $30,543 |
| 2023 | $5,738,000 | $217,000 | $5,955,000 | +4.2% | $28,362 |
| 2022 | $5,483,000 | $230,000 | $5,713,000 | +10.7% | $26,076 |
| 2021 | $4,942,000 | $221,000 | $5,163,000 | +5.1% | $23,474 |
| 2020 | $4,683,000 | $230,000 | $4,913,000 | -22.0% | $21,690 |
| 2019 | $6,101,000 | $195,000 | $6,296,000 | -6.1% | $28,838 |
| 2018 | $6,502,000 | $203,000 | $6,705,000 | -2.7% | $17,938 |
| 2017 | $6,677,000 | $213,000 | $6,890,000 | - | $18,886 |