







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,292 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,655 sqft |
| Age | 9 years (2017) |
| Land |
| Land Size | 0.10 ac (4,356 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 132 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Laneway House |
| Bedrooms | 9 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 012-399-302 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,644,000 | $1,124,000 | $2,768,000 | -2.4% | - |
| 2025 | $1,718,000 | $1,117,000 | $2,835,000 | +1.2% | $9,292 |
| 2024 | $1,701,000 | $1,100,000 | $2,801,000 | +3.7% | $8,730 |
| 2023 | $1,638,000 | $1,064,000 | $2,702,000 | +5.3% | $7,913 |
| 2022 | $1,541,000 | $1,024,000 | $2,565,000 | +16.9% | $7,288 |
| 2021 | $1,334,000 | $861,000 | $2,195,000 | +7.9% | $6,783 |
| 2020 | $1,174,000 | $861,000 | $2,035,000 | -9.0% | $6,319 |
| 2019 | $1,376,000 | $860,000 | $2,236,000 | +0.4% | $6,078 |
| 2018 | $1,363,000 | $864,000 | $2,227,000 | +53.5% | $5,618 |
| 2017 | $1,433,000 | $17,500 | $1,450,500 | - | $3,958 |
4841 Dumfries Street
| Sold Price: | $2,240,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,243 sqft |
| Price / SqFt: | $691 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,617 sqft) |
| Days on Market: | 121 |
| MLS® Number: | R3070330 |
| Distance: | 136 m |
795 E 39th Avenue
| Sold Price: | $2,912,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,044 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,392 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3105318 |
| Distance: | 1.2 km |
5396 Rhodes Street
| Sold Price: | $2,568,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,088 sqft |
| Price / SqFt: | $628 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,278 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3083342 |
| Distance: | 2.0 km |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263130834/83dcefb7.jpeg)
3015 E 19th Avenue
| Sold Price: | $2,590,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,101 sqft |
| Price / SqFt: | $835 |
| Age: | - |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,639 sqft) |
| Days on Market: | 47 |
| MLS® Number: | R3109207 |
| Distance: | 2.8 km |
455 E 60th Avenue
| Sold Price: | $2,613,830 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,450 sqft |
| Price / SqFt: | $758 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,112 sqft) |
| Days on Market: | 37 |
| MLS® Number: | R3066455 |
| Distance: | 3.2 km |
339 E 63rd Avenue
| Sold Price: | $2,305,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,593 sqft |
| Price / SqFt: | $642 |
| Age: | 23 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,739 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3075994 |
| Distance: | 3.6 km |
2026 E 32nd Avenue
| Asking Price: | $2,948,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,316 sqft |
| Price / SqFt: | $889 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124379 |
| Distance: | 792 m |
1846 E 37th Avenue
| Asking Price: | $2,550,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 2,880 sqft |
| Price / SqFt: | $885 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,317 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3108699 |
| Distance: | 809 m |
1033 E 39th Avenue
| Asking Price: | $2,788,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,768 sqft |
| Price / SqFt: | $740 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,368 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3104880 |
| Distance: | 1000 m |
831 E King Edward Avenue
| Asking Price: | $2,850,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,605 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 12 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,455 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117301 |
| Distance: | 1.1 km |
915 E 23rd Avenue
| Asking Price: | $2,199,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 9 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,339 sqft |
| Price / SqFt: | $659 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,270 sqft) |
| Days on Market: | 30 |
| MLS® Number: | R3116308 |
| Distance: | 1.2 km |
2177 E 40th Avenue
| Asking Price: | $2,990,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 10 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 3,838 sqft |
| Price / SqFt: | $779 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,620 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110502 |
| Distance: | 1.3 km |