



















This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,200 sqft |
| Age |
| Newly Built |
| Land |
| Land Frontage | 49.5 ft |
| Land Dimensions | 49.5 x 122 ft |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | Carriage/Coach House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 300-025-665 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
#216 455 E 16th Avenue
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $436 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,128 sqft |
| Price / SqFt: | $1,197 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119120 |
| Distance: | 154 m |
3174 Prince Edward Street
| Asking Price: | $1,229,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-09 |
| Maint. Fee: | $545 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,206 sqft |
| Price / SqFt: | $1,019 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3109457 |
| Distance: | 180 m |
#1 369 E 16th Avenue
| Asking Price: | $1,498,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-27 |
| Maint. Fee: | $210 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,310 sqft |
| Price / SqFt: | $1,144 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 89 |
| MLS® Number: | R3094195 |
| Distance: | 212 m |
#2 369 E 16th Avenue
| Asking Price: | $1,488,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,424 sqft |
| Price / SqFt: | $1,045 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3127833 |
| Distance: | 212 m |
#215 311 E 16th Avenue
| Asking Price: | $1,450,000 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $600 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,212 sqft |
| Price / SqFt: | $1,196 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3119017 |
| Distance: | 274 m |
#216 322 E 15th Avenue
| Asking Price: | $1,249,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | $468 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,081 sqft |
| Price / SqFt: | $1,156 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 23 |
| MLS® Number: | R3118967 |
| Distance: | 293 m |
403 E 16th Avenue
| Sold Price: | $960,000 |
| Sold Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | $611 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,300 sqft |
| Price / SqFt: | $738 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 83 |
| MLS® Number: | R3092190 |
| Distance: | 180 m |
#8 531 E 16th Avenue
| Sold Price: | $908,800 |
| Sold Date: | 2026-May-21 |
| Maint. Fee: | $541 |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,103 sqft |
| Price / SqFt: | $824 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3117819 |
| Distance: | 203 m |
3187 Prince Edward Street
| Sold Price: | $1,465,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,376 sqft |
| Price / SqFt: | $1,065 |
| Age: | 7 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3090429 |
| Distance: | 205 m |
#3 365 E 16th Avenue
| Sold Price: | $1,395,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-18 |
| Maint. Fee: | $650 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,328 sqft |
| Price / SqFt: | $1,050 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3093258 |
| Distance: | 226 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263105005/83dcefb7.jpeg)
#213 322 E 15th Avenue
| Sold Price: | $1,489,900 |
| Sold Date: | 2026-Feb-05 |
| Maint. Fee: | $544 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,155 sqft |
| Price / SqFt: | $1,290 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3083378 |
| Distance: | 293 m |
#209 322 E 15th Avenue
| Sold Price: | $1,489,900 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | $544 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,155 sqft |
| Price / SqFt: | $1,290 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 125 |
| MLS® Number: | R3056911 |
| Distance: | 293 m |
Assessment and tax information is not available for this property.