






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $27,246 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,448 sqft |
| Age | 105 years (1921) |
| Land |
| Land Size | 0.26 ac (11,200 sqft) |
| Land Frontage | 80 ft |
| Land Dimensions | 80 x 140 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-02 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 011-016-558 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
4388 Angus Drive
| Asking Price: | $4,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,984 sqft |
| Price / SqFt: | $1,255 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,483 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125267 |
| Distance: | 280 m |
1549 W 33rd Avenue
| Asking Price: | $4,900,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,342 sqft |
| Price / SqFt: | $1,129 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,489 sqft) |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3127675 |
| Distance: | 426 m |
2122 W 33rd Avenue
| Asking Price: | $5,000,000 |
| Listing Date: | 2025-May-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,700 sqft |
| Price / SqFt: | $1,064 |
| Age: | 36 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,788 sqft) |
| Days on Market: | 382 |
| MLS® Number: | R3002159 |
| Distance: | 669 m |
1570 W 36th Avenue
| Asking Price: | $5,888,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 5,208 sqft |
| Price / SqFt: | $1,131 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.39 ac. (16,880 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3102778 |
| Distance: | 687 m |
3924 Pine Crescent
| Asking Price: | $5,288,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 5,115 sqft |
| Price / SqFt: | $1,034 |
| Age: | 108 years |
| Land Size: | 0.33 ac. (14,348 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3106443 |
| Distance: | 729 m |
5376 Marguerite Street
| Asking Price: | $7,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 5,504 sqft |
| Price / SqFt: | $1,305 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.45 ac. (19,461 sqft) |
| Days on Market: | 70 |
| MLS® Number: | R3102101 |
| Distance: | 815 m |
4611 Marguerite Street
| Sold Price: | $4,300,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,955 sqft |
| Price / SqFt: | $1,087 |
| Age: | 103 years |
| Land Size: | 0.23 ac. (10,152 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3085645 |
| Distance: | 111 m |
1649 W 29th Avenue
| Sold Price: | $5,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,185 sqft |
| Price / SqFt: | $1,231 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.28 ac. (12,000 sqft) |
| Days on Market: | 38 |
| MLS® Number: | R3077094 |
| Distance: | 297 m |
4825 Connaught Drive
| Sold Price: | $4,350,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 4,929 sqft |
| Price / SqFt: | $883 |
| Age: | 102 years |
| Land Size: | 0.30 ac. (13,151 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3088896 |
| Distance: | 307 m |
4149 Cypress Street
| Sold Price: | $5,180,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,102 sqft |
| Price / SqFt: | $1,263 |
| Age: | 105 years |
| Land Size: | 0.27 ac. (11,768 sqft) |
| Days on Market: | 192 |
| MLS® Number: | R3007182 |
| Distance: | 561 m |
5361 Cypress Street
| Sold Price: | $4,370,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,529 sqft |
| Price / SqFt: | $965 |
| Age: | 99 years |
| Land Size: | 0.22 ac. (9,516 sqft) |
| Days on Market: | 168 |
| MLS® Number: | R3020388 |
| Distance: | 800 m |
2209 W 36th Avenue
| Sold Price: | $4,280,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 4,425 sqft |
| Price / SqFt: | $967 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.24 ac. (10,625 sqft) |
| Days on Market: | 175 |
| MLS® Number: | R3037072 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $4,884,000 | $116,000 | $5,000,000 | -11.9% | - |
| 2025 | $5,562,000 | $115,000 | $5,677,000 | +1.2% | $28,939 |
| 2024 | $5,496,000 | $112,000 | $5,608,000 | +2.4% | $27,246 |
| 2023 | $5,365,000 | $112,000 | $5,477,000 | +5.4% | $25,155 |
| 2022 | $5,082,000 | $114,000 | $5,196,000 | +10.1% | $22,647 |
| 2021 | $4,616,000 | $102,000 | $4,718,000 | +5.6% | $20,427 |
| 2020 | $4,364,000 | $105,000 | $4,469,000 | -21.0% | $18,648 |
| 2019 | $5,557,000 | $103,000 | $5,660,000 | -7.7% | $24,698 |
| 2018 | $6,042,000 | $88,200 | $6,130,200 | -1.9% | $16,544 |
| 2017 | $6,155,000 | $91,500 | $6,246,500 | - | $17,266 |