







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $9,356 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,572 sqft |
| Age | 3 years (2023) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,565 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 108 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-Apr-29 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 5 |
| PID | 013-496-689 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
5059 Sherbrooke Street
| Asking Price: | $2,880,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,328 sqft |
| Price / SqFt: | $1,237 |
| Age: | 4 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,234 sqft) |
| Days on Market: | 45 |
| MLS® Number: | R3111631 |
| Distance: | 507 m |
5208 Ross Street
| Asking Price: | $2,980,000 |
| Listing Date: | 2026-May-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,382 sqft |
| Price / SqFt: | $1,251 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,300 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3129577 |
| Distance: | 602 m |
4717 Lanark Street
| Asking Price: | $3,185,000 |
| Listing Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,656 sqft |
| Price / SqFt: | $1,199 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,267 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3127153 |
| Distance: | 610 m |
5319 Elgin Street
| Asking Price: | $2,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,368 sqft |
| Price / SqFt: | $1,258 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,300 sqft) |
| Days on Market: | 67 |
| MLS® Number: | R3102874 |
| Distance: | 700 m |
4241 Balkan Street
| Asking Price: | $2,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,387 sqft |
| Price / SqFt: | $1,256 |
| Age: | 73 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,458 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3120531 |
| Distance: | 990 m |
4804 Elgin Street
| Sold Price: | $2,682,800 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,503 sqft |
| Price / SqFt: | $1,072 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,542 sqft) |
| Days on Market: | 79 |
| MLS® Number: | R3070046 |
| Distance: | 183 m |
5318 Prince Edward Street
| Sold Price: | $3,065,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 2,597 sqft |
| Price / SqFt: | $1,180 |
| Age: | 8 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,730 sqft) |
| Days on Market: | 162 |
| MLS® Number: | R3040418 |
| Distance: | 1.2 km |
419 E 23rd Avenue
| Sold Price: | $3,250,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,127 sqft |
| Price / SqFt: | $1,039 |
| Age: | 24 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,599 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3069724 |
| Distance: | 1.2 km |
1008 E 14th Avenue
| Sold Price: | $2,990,000 |
| Sold Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,746 sqft |
| Price / SqFt: | $1,089 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,660 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3116412 |
| Distance: | 1.6 km |
33 E 22nd Avenue
| Sold Price: | $3,300,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,808 sqft |
| Price / SqFt: | $1,175 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,904 sqft) |
| Days on Market: | 103 |
| MLS® Number: | R3046849 |
| Distance: | 1.7 km |
78 W 39th Avenue
| Sold Price: | $2,768,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,489 sqft |
| Price / SqFt: | $1,112 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,092 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3109780 |
| Distance: | 1.9 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,710,000 | $1,052,000 | $2,762,000 | -3.0% | - |
| 2025 | $1,747,832 | $1,100,000 | $2,847,832 | +9.3% | $9,356 |
| 2024 | $1,552,400 | $1,052,000 | $2,604,400 | +18.9% | $8,166 |
| 2023 | $1,464,800 | $726,000 | $2,190,800 | +32.8% | $6,490 |
| 2022 | $1,626,000 | $23,100 | $1,649,100 | +19.7% | $6,280 |
| 2021 | $1,342,000 | $35,800 | $1,377,800 | +6.1% | $5,760 |
| 2020 | $1,262,000 | $36,300 | $1,298,300 | -8.3% | $5,462 |
| 2019 | $1,379,000 | $36,800 | $1,415,800 | -1.0% | $5,155 |
| 2018 | $1,391,000 | $38,500 | $1,429,500 | -1.8% | $4,916 |
| 2017 | $1,416,000 | $40,300 | $1,456,300 | - | $5,004 |