







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Home Details | |
| Floor Area | 1,466 sqft |
| Age |
| 1 year (2025) |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-22 |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Style of House | 3 Storey, Ground Level Unit |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 032-743-408 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
4470 Ash Street
| Asking Price: | $1,998,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | $441 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,456 sqft |
| Price / SqFt: | $1,372 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 4 |
| MLS® Number: | R3128082 |
| Distance: | 0 m |
#51 550 W 28th Avenue
| Asking Price: | $1,749,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-13 |
| Maint. Fee: | $454 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,204 sqft |
| Price / SqFt: | $1,453 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 290 |
| MLS® Number: | R3036935 |
| Distance: | 58 m |
#107 551 W 28th Avenue
| Asking Price: | $2,099,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-13 |
| Maint. Fee: | $567 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,453 sqft |
| Price / SqFt: | $1,445 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 136 |
| MLS® Number: | R3079450 |
| Distance: | 89 m |
561 W 29th Avenue
| Asking Price: | $2,139,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | $454 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,530 sqft |
| Price / SqFt: | $1,398 |
| Age: | 3 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3083190 |
| Distance: | 91 m |
692 W 29th Avenue
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | $384 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,310 sqft |
| Price / SqFt: | $1,297 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121490 |
| Distance: | 178 m |
528 W 30th Avenue
| Asking Price: | $2,420,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-30 |
| Maint. Fee: | $1,119 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,531 sqft |
| Price / SqFt: | $1,581 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 120 |
| MLS® Number: | R3084926 |
| Distance: | 258 m |
4373 Ash Street
| Sold Price: | $2,100,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-30 |
| Maint. Fee: | $697 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,269 sqft |
| Price / SqFt: | $1,655 |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3115261 |
| Distance: | 93 m |
659 W 30th Avenue
| Sold Price: | $1,845,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | $536 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,574 sqft |
| Price / SqFt: | $1,172 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 107 |
| MLS® Number: | R3088056 |
| Distance: | 181 m |
553 W 26th Avenue
| Sold Price: | $2,069,900 |
| Sold Date: | 2025-Dec-08 |
| Maint. Fee: | $661 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,706 sqft |
| Price / SqFt: | $1,213 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3068904 |
| Distance: | 255 m |
#203 778 W 27th Avenue
| Sold Price: | $1,940,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | $768 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,414 sqft |
| Price / SqFt: | $1,372 |
| Age: | 2 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 157 |
| MLS® Number: | R3058822 |
| Distance: | 274 m |
4807 Laurel Street
| Sold Price: | $1,699,900 |
| Sold Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | $659 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,321 sqft |
| Price / SqFt: | $1,287 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3105063 |
| Distance: | 658 m |
4150 Columbia Street
| Sold Price: | $1,950,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,603 sqft |
| Price / SqFt: | $1,216 |
| Age: | 1 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 82 |
| MLS® Number: | R3068958 |
| Distance: | 660 m |
Assessment and tax information is not available for this property.