




























$51,000
| Pricing | |
| Asking Price | $7,899,000 |
| Price per Floor SqFt |
| $2,046 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $34,623 (2023) |
| Home Details |
| Floor Area | 3,861 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,720 sqft) |
| Land Frontage | 60 ft |
| Land Dimensions | 60 x 112 ft |
| Price per Land SqFt | $1,175.45 |
| Dates & Market |
| Previously Sold Date | 2017-Apr-30 |
| Previously Sold Price | $8,500,000 |
| Ask Price:Sold Price Change | -$601,000 (-7.1%) |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 002-604-868 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
4546 Langara Avenue
| Asking Price: | $8,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,252 sqft |
| Price / SqFt: | $2,669 |
| Age: | 9 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,024 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3111452 |
| Distance: | 171 m |
1937 Tolmie Street
| Asking Price: | $7,000,000 |
| Listing Date: | 2025-Aug-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,353 sqft |
| Price / SqFt: | $2,088 |
| Age: | 90 years |
| Land Size: | 0.25 ac. (10,908 sqft) |
| Days on Market: | 273 |
| MLS® Number: | R3040986 |
| Distance: | 346 m |
4350 Locarno Crescent
| Asking Price: | $6,998,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,712 sqft |
| Price / SqFt: | $1,885 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,513 sqft) |
| Days on Market: | 140 |
| MLS® Number: | R3077217 |
| Distance: | 399 m |
3240 W 1st Avenue
| Asking Price: | $6,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,474 sqft |
| Price / SqFt: | $1,813 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 56 |
| MLS® Number: | R3106041 |
| Distance: | 2.3 km |
4384 Quesnel Drive
| Asking Price: | $6,500,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 3,223 sqft |
| Price / SqFt: | $2,017 |
| Age: | 5 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,810 sqft) |
| Days on Market: | 65 |
| MLS® Number: | R3102425 |
| Distance: | 4.0 km |
1970 McNicoll Avenue
| Asking Price: | $6,980,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 3,442 sqft |
| Price / SqFt: | $2,028 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,894 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107831 |
| Distance: | 4.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $5,366,000 | $830,000 | $6,196,000 | -9.2% | - |
| 2025 | $5,808,000 | $1,016,000 | $6,824,000 | +0.3% | $37,012 |
| 2024 | $5,831,000 | $974,000 | $6,805,000 | -2.8% | $35,503 |
| 2023 | $5,850,000 | $1,152,000 | $7,002,000 | +0.1% | $35,413 |
| 2022 | $5,876,000 | $1,121,000 | $6,997,000 | +12.1% | $34,623 |
| 2021 | $5,240,000 | $1,000,000 | $6,240,000 | +4.0% | $30,885 |
| 2020 | $4,994,000 | $1,004,000 | $5,998,000 | -14.5% | $29,160 |
| 2019 | $6,058,000 | $959,000 | $7,017,000 | -13.8% | $33,527 |
| 2018 | $7,155,000 | $983,000 | $8,138,000 | +10.8% | $21,437 |
| 2017 | $6,894,000 | $448,000 | $7,342,000 | - | $20,006 |
Asking Price is 27.5% higher than Assessed Value (2026).