



























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $8,480 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,365 sqft |
| Age | 101 years (1925) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,739 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 113.3 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-19 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 011-549-874 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,326,000 | $34,700 | $2,360,700 | -6.8% | - |
| 2025 | $2,492,000 | $39,700 | $2,531,700 | +1.5% | $8,480 |
| 2024 | $2,460,000 | $33,800 | $2,493,800 | +3.4% | $7,936 |
| 2023 | $2,378,000 | $33,800 | $2,411,800 | -1.2% | $7,222 |
| 2022 | $2,409,000 | $32,400 | $2,441,400 | +14.0% | $7,005 |
| 2021 | $2,112,000 | $29,600 | $2,141,600 | +7.9% | $6,674 |
| 2020 | $1,955,000 | $29,600 | $1,984,600 | -13.0% | $6,217 |
| 2019 | $2,251,000 | $29,100 | $2,280,100 | -16.2% | $6,236 |
| 2018 | $2,692,000 | $29,100 | $2,721,100 | -1.2% | $7,071 |
| 2017 | $2,726,000 | $29,100 | $2,755,100 | - | $7,363 |
3579 W 18th Avenue
| Asking Price: | $2,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,388 sqft |
| Price / SqFt: | $879 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,739 sqft) |
| Days on Market: | 10 |
| MLS® Number: | R3125698 |
| Distance: | 0 m |
3488 Highbury Street
| Asking Price: | $2,688,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,865 sqft |
| Price / SqFt: | $938 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,013 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3118798 |
| Distance: | 289 m |
3955 Dunbar Street
| Asking Price: | $2,299,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,936 sqft |
| Price / SqFt: | $783 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 93 |
| MLS® Number: | R3094095 |
| Distance: | 595 m |
3263 W 14th Avenue
| Asking Price: | $2,800,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,411 sqft |
| Price / SqFt: | $1,161 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 5 |
| MLS® Number: | R3127518 |
| Distance: | 613 m |
3150 W 26th Avenue
| Asking Price: | $2,638,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,571 sqft |
| Price / SqFt: | $1,026 |
| Age: | 68 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,300 sqft) |
| Days on Market: | 124 |
| MLS® Number: | R3083338 |
| Distance: | 1.1 km |
3636 W 18th Avenue
| Sold Price: | $2,600,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,713 sqft |
| Price / SqFt: | $958 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,575 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3050458 |
| Distance: | 151 m |
3558 W 15th Avenue
| Sold Price: | $2,465,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,597 sqft |
| Price / SqFt: | $949 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,023 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3075779 |
| Distance: | 224 m |
2933 Waterloo Street
| Sold Price: | $2,680,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,420 sqft |
| Price / SqFt: | $1,107 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121814 |
| Distance: | 481 m |
3545 W King Edward Avenue
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,424 sqft |
| Price / SqFt: | $887 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 77 |
| MLS® Number: | R3092688 |
| Distance: | 706 m |
3782 W 24th Avenue
| Sold Price: | $2,450,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,713 sqft |
| Price / SqFt: | $903 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3055698 |
| Distance: | 708 m |
3528 W 10th Avenue
| Sold Price: | $2,458,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,458 sqft |
| Price / SqFt: | $1,000 |
| Age: | 37 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,030 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3099011 |
| Distance: | 723 m |