





























$170,000on Apr 28, 2026
| Pricing | |
| Asking Price | $2,228,000 |
| Price per Floor SqFt | $1,276 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $10,603 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,746 sqft |
| Age | 84 years (1942) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,960 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 120 ft |
| Price per Land SqFt | $562.63 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 2 |
| Ownership Interest | Freehold NonStrata |
| PID | 011-233-401 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
2876 W 18th Avenue
| Asking Price: | $2,378,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,738 sqft |
| Price / SqFt: | $1,368 |
| Age: | 82 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,025 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3117599 |
| Distance: | 309 m |
2720 W 24th Avenue
| Asking Price: | $2,388,000 |
| Listing Date: | 2026-May-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,945 sqft |
| Price / SqFt: | $1,228 |
| Age: | 111 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 19 |
| MLS® Number: | R3121526 |
| Distance: | 478 m |
2820 W 13th Avenue
| Asking Price: | $2,399,900 |
| Listing Date: | 2026-May-14 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,817 sqft |
| Price / SqFt: | $1,321 |
| Age: | 100 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3123802 |
| Distance: | 627 m |
2232 W 14th Avenue
| Asking Price: | $2,198,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,001 sqft |
| Price / SqFt: | $1,098 |
| Age: | 118 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,125 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3124439 |
| Distance: | 800 m |
3137 W 28th Avenue
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,751 sqft |
| Price / SqFt: | $1,427 |
| Age: | 97 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,298 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3086113 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,245,000 | $28,700 | $2,273,700 | -12.7% | - |
| 2025 | $2,572,000 | $33,500 | $2,605,500 | +5.0% | $10,603 |
| 2024 | $2,447,000 | $35,400 | $2,482,400 | +2.8% | $9,490 |
| 2023 | $2,379,000 | $35,100 | $2,414,100 | -1.7% | $8,682 |
| 2022 | $2,420,000 | $35,100 | $2,455,100 | +18.4% | $8,438 |
| 2021 | $2,043,000 | $30,300 | $2,073,300 | +9.5% | $7,775 |
| 2020 | $1,861,000 | $32,700 | $1,893,700 | -7.6% | $7,187 |
| 2019 | $2,018,000 | $31,800 | $2,049,800 | -17.8% | $6,764 |
| 2018 | $2,462,000 | $31,800 | $2,493,800 | -8.2% | $7,535 |
| 2017 | $2,684,000 | $32,700 | $2,716,700 | - | $8,216 |
Asking Price is 2.0% lower than Assessed Value (2026).