



































| Pricing | |
| Asking Price | $1,099,000 |
| $565 |
| Taxes & Fees |
| Property Taxes | $3,511 (2025) |
| Maintenance Fee | $393 |
| Maint. Fee per SqFt | $0.20 |
| Home Details |
| Floor Area | 1,944 sqft |
| Age | 45 years (1981) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,648 sqft) |
| Price per Land SqFt | $301.26 |
| Property Info |
| Property Type | Townhouse |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 3 |
| Ownership Interest | Leasehold prepaid-Strata |
| PID | 005-784-832 |
| More Details | |
| Additional Info | |
| Hidden Field | |
| Private Data | |
We'll connect you with a local agent to show you this home. All Zealty agents go through a strict selection process, and none pay to work with us.
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents

123 Mock Street
| Sold Price: | $850,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2.5 |
| Floor Area: | 1,850 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | 12345678 |
| Distance: | - |

456 Example Avenue
| Sold Price: | $920,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,100 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | 23456789 |
| Distance: | - |

789 Demo Road
| Sold Price: | $780,000 |
| Sold Date: | - |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,650 sqft |
| Price / SqFt: | - |
| Age: | - |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | 34567890 |
| Distance: | - |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $901,000 | $181,000 | $1,082,000 | -3.9% | - |
| 2025 | $937,000 | $189,000 | $1,126,000 | +4.5% | $3,511 |
| 2024 | $897,000 | $181,000 | $1,078,000 | -0.6% | $3,200 |
| 2023 | $902,000 | $182,000 | $1,084,000 | +4.1% | $3,014 |
| 2022 | $792,000 | $249,000 | $1,041,000 | +18.0% | $2,803 |
| 2021 | $671,000 | $211,000 | $882,000 | +4.5% | $2,603 |
| 2020 | $624,000 | $220,000 | $844,000 | -13.5% | $2,494 |
| 2019 | $744,000 | $232,000 | $976,000 | +6.6% | $2,525 |
| 2018 | $685,000 | $231,000 | $916,000 | +9.0% | $2,286 |
| 2017 | $598,000 | $242,000 | $840,000 | - | $2,171 |
Asking Price is 1.6% higher than Assessed Value (2026).
7170 Hecate Place
| Asking Price: | $1,079,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-15 |
| Maint. Fee: | $393 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,905 sqft |
| Price / SqFt: | $566 |
| Age: | 45 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 41 |
| MLS® Number: | R3112166 |
| Distance: | 143 m |
7363 Kokanee Place
| Asking Price: | $899,999 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | $601 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,857 sqft |
| Price / SqFt: | $485 |
| Age: | 46 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3107959 |
| Distance: | 334 m |
7506 Westbank Place
| Asking Price: | $1,045,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $739 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,116 sqft |
| Price / SqFt: | $494 |
| Age: | 47 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3114268 |
| Distance: | 334 m |
7148 Mont Royal Square
| Asking Price: | $1,299,900 |
| Listing Date: | 2026-Mar-27 |
| Maint. Fee: | $369 |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,655 sqft |
| Price / SqFt: | $785 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3104311 |
| Distance: | 814 m |
3264 Clermont Mews
| Asking Price: | $1,199,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | $419 |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,497 sqft |
| Price / SqFt: | $802 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | - |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113654 |
| Distance: | 814 m |