






























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $13,314 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,878 sqft |
| Age | 101 years (1925) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,501 sqft) |
| Land Frontage | 50 ft |
| Land Dimensions | 50 x 130 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Rancher/Bungalow w/Bsmt. |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 011-518-421 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
4420 Collingwood Street
| Asking Price: | $2,790,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,180 sqft |
| Price / SqFt: | $1,280 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 57 |
| MLS® Number: | R3105356 |
| Distance: | 130 m |
3137 W 28th Avenue
| Asking Price: | $2,499,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-03 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,751 sqft |
| Price / SqFt: | $1,427 |
| Age: | 97 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,298 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3086113 |
| Distance: | 607 m |
3288 W 32nd Avenue
| Asking Price: | $3,000,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,766 sqft |
| Price / SqFt: | $1,699 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,120 sqft) |
| Days on Market: | 40 |
| MLS® Number: | R3112701 |
| Distance: | 625 m |
4047 W 32nd Avenue
| Asking Price: | $2,499,900 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,070 sqft |
| Price / SqFt: | $1,208 |
| Age: | 87 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3109053 |
| Distance: | 971 m |
3008 W 21st Avenue
| Asking Price: | $2,398,000 |
| Listing Date: | 2026-Mar-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 2 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 1,579 sqft |
| Price / SqFt: | $1,519 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 78 |
| MLS® Number: | R3098075 |
| Distance: | 997 m |
3436 W 37th Avenue
| Asking Price: | $2,898,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,962 sqft |
| Price / SqFt: | $1,477 |
| Age: | 104 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,475 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3113952 |
| Distance: | 1.0 km |
3440 W 26th Avenue
| Sold Price: | $2,308,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-30 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,024 sqft |
| Price / SqFt: | $1,140 |
| Age: | 102 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,298 sqft) |
| Days on Market: | 27 |
| MLS® Number: | R3095556 |
| Distance: | 225 m |
3760 W 29th Avenue
| Sold Price: | $2,390,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-21 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,236 sqft |
| Price / SqFt: | $1,069 |
| Age: | 97 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3107830 |
| Distance: | 354 m |
3771 W 31st Avenue
| Sold Price: | $2,220,000 |
| Sold Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,859 sqft |
| Price / SqFt: | $1,194 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3113222 |
| Distance: | 453 m |
3812 W 24th Avenue
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-10 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,282 sqft |
| Price / SqFt: | $942 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 14 |
| MLS® Number: | R3083991 |
| Distance: | 539 m |
3569 W 35th Avenue
| Sold Price: | $2,988,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-22 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 1 |
| Floor Area: | 2,085 sqft |
| Price / SqFt: | $1,433 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3068232 |
| Distance: | 741 m |
2960 W 33rd Avenue
| Sold Price: | $2,200,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,091 sqft |
| Price / SqFt: | $1,052 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,290 sqft) |
| Days on Market: | 13 |
| MLS® Number: | R3098852 |
| Distance: | 1.0 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $3,052,000 | $28,600 | $3,080,600 | -6.7% | - |
| 2025 | $3,267,000 | $35,100 | $3,302,100 | +1.3% | $13,314 |
| 2024 | $3,237,000 | $21,900 | $3,258,900 | +3.4% | $12,254 |
| 2023 | $3,129,000 | $22,500 | $3,151,500 | -1.3% | $10,980 |
| 2022 | $3,170,000 | $23,900 | $3,193,900 | +18.9% | $10,763 |
| 2021 | $2,664,000 | $22,500 | $2,686,500 | +9.1% | $9,523 |
| 2020 | $2,438,000 | $23,600 | $2,461,600 | -18.8% | $8,805 |
| 2019 | $3,009,000 | $24,000 | $3,033,000 | -14.3% | $9,305 |
| 2018 | $3,514,000 | $25,100 | $3,539,100 | -2.7% | $10,067 |
| 2017 | $3,610,000 | $26,300 | $3,636,300 | - | $10,522 |