


































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,778 (2024) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,891 sqft |
| Age | 38 years (1988) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,465 sqft) |
| Land Frontage | 32.2 ft |
| Land Dimensions | 32.2 x 107.6 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 4 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 008-993-220 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
3616 E Georgia Street
| Sold Price: | $1,620,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,292 sqft |
| Price / SqFt: | $707 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,304 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3096082 |
| Distance: | 363 m |
3206 Adanac Street
| Sold Price: | $1,540,000 |
| Sold Date: | 2026-May-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,181 sqft |
| Price / SqFt: | $706 |
| Age: | 51 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3103501 |
| Distance: | 645 m |
3853 Frances Street
| Sold Price: | $1,685,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,165 sqft |
| Price / SqFt: | $778 |
| Age: | 106 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3114188 |
| Distance: | 767 m |
2915 Charles Street
| Sold Price: | $1,630,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,255 sqft |
| Price / SqFt: | $723 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,488 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3066741 |
| Distance: | 1.2 km |
4312 Georgia Street
| Sold Price: | $1,370,000 |
| Sold Date: | 2026-May-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,184 sqft |
| Price / SqFt: | $627 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 113 |
| MLS® Number: | R3084104 |
| Distance: | 1.4 km |
2621 Kitchener Street
| Sold Price: | $1,561,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,909 sqft |
| Price / SqFt: | $818 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,191 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3088295 |
| Distance: | 1.7 km |
3523 Napier Street
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,874 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,465 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3121217 |
| Distance: | 9 m |
3541 Adanac Street
| Asking Price: | $1,598,000 |
| Listing Date: | 2026-May-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,154 sqft |
| Price / SqFt: | $742 |
| Age: | 21 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,574 sqft) |
| Days on Market: | 8 |
| MLS® Number: | R3125293 |
| Distance: | 280 m |
3617 Adanac Street
| Asking Price: | $1,298,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,922 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 102 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,397 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3091167 |
| Distance: | 331 m |
3596 Turner Street
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2025-Jun-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,138 sqft |
| Price / SqFt: | $790 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,564 sqft) |
| Days on Market: | 338 |
| MLS® Number: | R3018971 |
| Distance: | 424 m |
2779 Graveley Street
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,224 sqft |
| Price / SqFt: | $759 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,225 sqft) |
| Days on Market: | 7 hours |
| MLS® Number: | R3128792 |
| Distance: | 1.5 km |
4154 McGill Street
| Asking Price: | $1,550,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,930 sqft |
| Price / SqFt: | $803 |
| Age: | 102 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107847 |
| Distance: | 1.8 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,317,000 | $154,000 | $1,471,000 | -7.3% | - |
| 2025 | $1,433,000 | $153,000 | $1,586,000 | +0.2% | $7,376 |
| 2024 | $1,432,000 | $151,000 | $1,583,000 | +4.4% | $6,778 |
| 2023 | $1,361,000 | $156,000 | $1,517,000 | +7.7% | $6,146 |
| 2022 | $1,249,000 | $160,000 | $1,409,000 | +18.7% | $5,582 |
| 2021 | $1,047,000 | $140,000 | $1,187,000 | +3.8% | $5,150 |
| 2020 | $996,000 | $148,000 | $1,144,000 | -10.1% | $4,959 |
| 2019 | $1,125,000 | $148,000 | $1,273,000 | +0.4% | $4,740 |
| 2018 | $1,117,000 | $151,000 | $1,268,000 | -1.6% | $4,476 |
| 2017 | $1,133,000 | $156,000 | $1,289,000 | - | $4,537 |