







































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $10,658 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,458 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,030 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122.12 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Style of House | Reverse 2 Storey w/Bsmt |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 4 |
| PID | 010-139-818 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver West Agents
3263 W 14th Avenue
| Asking Price: | $2,800,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,411 sqft |
| Price / SqFt: | $1,161 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 2 |
| MLS® Number: | R3127518 |
| Distance: | 522 m |
3579 W 18th Avenue
| Asking Price: | $2,099,000 |
| Listing Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,388 sqft |
| Price / SqFt: | $879 |
| Age: | 101 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,739 sqft) |
| Days on Market: | 7 |
| MLS® Number: | R3125698 |
| Distance: | 723 m |
2975 W 8th Avenue
| Asking Price: | $2,380,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,392 sqft |
| Price / SqFt: | $995 |
| Age: | 102 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,335 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3114261 |
| Distance: | 814 m |
2945 W 12th Avenue
| Asking Price: | $3,000,000 |
| Listing Date: | 2026-May-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,934 sqft |
| Price / SqFt: | $1,022 |
| Age: | 35 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,840 sqft) |
| Days on Market: | 26 |
| MLS® Number: | R3118563 |
| Distance: | 845 m |
3488 Highbury Street
| Asking Price: | $2,688,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,865 sqft |
| Price / SqFt: | $938 |
| Age: | 49 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,013 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3118798 |
| Distance: | 899 m |
2933 Waterloo Street
| Sold Price: | $2,680,000 |
| Sold Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,420 sqft |
| Price / SqFt: | $1,107 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3121814 |
| Distance: | 346 m |
3558 W 15th Avenue
| Sold Price: | $2,465,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,597 sqft |
| Price / SqFt: | $949 |
| Age: | 60 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,023 sqft) |
| Days on Market: | 32 |
| MLS® Number: | R3075779 |
| Distance: | 503 m |
3056 W 6th Avenue
| Sold Price: | $2,515,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,667 sqft |
| Price / SqFt: | $943 |
| Age: | 100 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,875 sqft) |
| Days on Market: | 12 |
| MLS® Number: | R3084875 |
| Distance: | 767 m |
3636 W 18th Avenue
| Sold Price: | $2,600,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,713 sqft |
| Price / SqFt: | $958 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,575 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3050458 |
| Distance: | 811 m |
3555 Quadra Street
| Sold Price: | $2,750,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-31 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 3,006 sqft |
| Price / SqFt: | $915 |
| Age: | 52 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,612 sqft) |
| Days on Market: | 61 |
| MLS® Number: | R3063655 |
| Distance: | 943 m |
4060 W 10th Avenue
| Sold Price: | $2,737,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 5 |
| Floor Area: | 2,499 sqft |
| Price / SqFt: | $1,095 |
| Age: | 31 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 28 |
| MLS® Number: | R3088095 |
| Distance: | 963 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,311,000 | $166,000 | $2,477,000 | -5.2% | - |
| 2025 | $2,448,392 | $165,000 | $2,613,392 | +9.3% | $10,658 |
| 2024 | $2,226,000 | $164,000 | $2,390,000 | +7.7% | $9,244 |
| 2023 | $2,051,000 | $169,000 | $2,220,000 | +3.0% | $8,170 |
| 2022 | $1,981,000 | $175,000 | $2,156,000 | +9.8% | $7,658 |
| 2021 | $1,810,000 | $153,000 | $1,963,000 | +9.4% | $7,479 |
| 2020 | $1,640,000 | $155,000 | $1,795,000 | -11.6% | $6,925 |
| 2019 | $1,890,000 | $141,000 | $2,031,000 | -9.9% | $6,740 |
| 2018 | $2,111,000 | $144,000 | $2,255,000 | -5.0% | $6,967 |
| 2017 | $2,226,000 | $148,000 | $2,374,000 | - | $7,359 |