




































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,682 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,422 sqft |
| Age | 109 years (1917) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (4,026 sqft) |
| Land Frontage | 33 ft |
| Land Dimensions | 33 x 122 ft |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 011-451-149 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
With Trusted Vancouver East Agents
3474 Franklin Street
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,258 sqft |
| Price / SqFt: | $593 |
| Age: | 96 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 62 |
| MLS® Number: | R3056896 |
| Distance: | 120 m |
1233 Rupert Street
| Sold Price: | $1,975,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,302 sqft |
| Price / SqFt: | $858 |
| Age: | 25 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,404 sqft) |
| Days on Market: | 48 |
| MLS® Number: | R3107306 |
| Distance: | 995 m |
3056 Adanac Street
| Sold Price: | $1,888,000 |
| Sold Date: | 2026-May-15 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,317 sqft |
| Price / SqFt: | $815 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,441 sqft) |
| Days on Market: | 88 |
| MLS® Number: | R3090436 |
| Distance: | 1.0 km |
2870 McGill Street
| Sold Price: | $1,600,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-18 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,232 sqft |
| Price / SqFt: | $717 |
| Age: | 22 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,025 sqft) |
| Days on Market: | 129 |
| MLS® Number: | R3036852 |
| Distance: | 1.5 km |
2654 Oxford Street
| Sold Price: | $1,875,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-09 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,650 sqft |
| Price / SqFt: | $708 |
| Age: | 55 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 11 |
| MLS® Number: | R3094030 |
| Distance: | 1.7 km |
2631 E Pender Street
| Sold Price: | $1,658,000 |
| Sold Date: | 2026-May-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,489 sqft |
| Price / SqFt: | $666 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,900 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3105333 |
| Distance: | 1.7 km |
545 Skeena Street
| Asking Price: | $1,555,000 |
| Listing Date: | 2026-Jan-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,186 sqft |
| Price / SqFt: | $711 |
| Age: | 106 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 135 |
| MLS® Number: | R3078145 |
| Distance: | 256 m |
3461 William Street
| Asking Price: | $1,699,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,030 sqft |
| Price / SqFt: | $837 |
| Age: | 28 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,548 sqft) |
| Days on Market: | 98 |
| MLS® Number: | R3090779 |
| Distance: | 840 m |
3156 Adanac Street
| Asking Price: | $1,688,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,313 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 106 years |
| Land Size: | 0.11 ac. (4,822 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3107857 |
| Distance: | 887 m |
3361 William Street
| Asking Price: | $1,488,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,608 sqft |
| Price / SqFt: | $571 |
| Age: | 50 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,548 sqft) |
| Days on Market: | 42 |
| MLS® Number: | R3111723 |
| Distance: | 889 m |
3061 Parker Street
| Asking Price: | $1,880,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-13 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,281 sqft |
| Price / SqFt: | $824 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,438 sqft) |
| Days on Market: | 44 |
| MLS® Number: | R3110458 |
| Distance: | 1.1 km |
45 Renfrew Street
| Asking Price: | $1,500,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 2,515 sqft |
| Price / SqFt: | $596 |
| Age: | 76 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,456 sqft) |
| Days on Market: | 1 |
| MLS® Number: | R3128059 |
| Distance: | 1.3 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,498,000 | $80,000 | $1,578,000 | -4.9% | - |
| 2025 | $1,579,000 | $80,000 | $1,659,000 | -1.3% | $7,682 |
| 2024 | $1,591,000 | $89,300 | $1,680,300 | +3.0% | $7,137 |
| 2023 | $1,539,000 | $93,000 | $1,632,000 | +6.0% | $6,535 |
| 2022 | $1,444,000 | $96,000 | $1,540,000 | +19.3% | $5,999 |
| 2021 | $1,197,000 | $93,500 | $1,290,500 | +6.4% | $5,513 |
| 2020 | $1,125,000 | $88,100 | $1,213,100 | -7.7% | $5,222 |
| 2019 | $1,225,000 | $89,700 | $1,314,700 | -5.6% | $4,905 |
| 2018 | $1,292,000 | $100,000 | $1,392,000 | +2.1% | $4,837 |
| 2017 | $1,258,000 | $105,000 | $1,363,000 | - | $4,776 |