





























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $7,489 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 1,874 sqft |
| Age | 39 years (1987) |
| Land |
| Land Size | 0.08 ac (3,465 sqft) |
| Land Frontage | 32.2 ft |
| Land Dimensions | 32.2 x 107.60 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-07 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 3 |
| Bathrooms | 3 |
| PID | 008-993-211 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
3529 Napier Street
| Sold Price: | $1,495,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 4 |
| Floor Area: | 1,891 sqft |
| Price / SqFt: | $791 |
| Age: | 38 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,465 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3083149 |
| Distance: | 9 m |
3304 Venables Street
| Sold Price: | $1,635,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,202 sqft |
| Price / SqFt: | $743 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,548 sqft) |
| Days on Market: | 108 |
| MLS® Number: | R3050256 |
| Distance: | 425 m |
3853 Frances Street
| Sold Price: | $1,685,000 |
| Sold Date: | 2026-May-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,165 sqft |
| Price / SqFt: | $778 |
| Age: | 106 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 16 |
| MLS® Number: | R3114188 |
| Distance: | 775 m |
4044 Parker Street
| Sold Price: | $1,617,500 |
| Sold Date: | 2026-Feb-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,053 sqft |
| Price / SqFt: | $788 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,168 sqft) |
| Days on Market: | 36 |
| MLS® Number: | R3075147 |
| Distance: | 942 m |
3038 Charles Street
| Sold Price: | $1,500,000 |
| Sold Date: | 2026-Mar-23 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,324 sqft |
| Price / SqFt: | $645 |
| Age: | 62 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,255 sqft) |
| Days on Market: | 34 |
| MLS® Number: | R3090493 |
| Distance: | 948 m |
3521 Triumph Street
| Sold Price: | $1,340,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,115 sqft |
| Price / SqFt: | $634 |
| Age: | 116 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 35 |
| MLS® Number: | R3103543 |
| Distance: | 995 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,317,000 | $154,000 | $1,471,000 | -7.3% | - |
| 2025 | $1,433,000 | $154,000 | $1,587,000 | +0.1% | $7,489 |
| 2024 | $1,432,000 | $154,000 | $1,586,000 | +4.4% | $6,886 |
| 2023 | $1,361,000 | $158,000 | $1,519,000 | +7.6% | $6,248 |
| 2022 | $1,249,000 | $163,000 | $1,412,000 | +19.0% | $5,680 |
| 2021 | $1,047,000 | $140,000 | $1,187,000 | +3.8% | $5,237 |
| 2020 | $996,000 | $147,000 | $1,143,000 | -10.2% | $5,043 |
| 2019 | $1,125,000 | $148,000 | $1,273,000 | +0.3% | $4,823 |
| 2018 | $1,117,000 | $152,000 | $1,269,000 | -1.5% | $4,554 |
| 2017 | $1,133,000 | $155,000 | $1,288,000 | - | $4,605 |
3523 Napier Street
| Asking Price: | $1,349,900 |
| Listing Date: | 2026-May-04 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,874 sqft |
| Price / SqFt: | $720 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,465 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3121217 |
| Distance: | 0 m |
3617 Adanac Street
| Asking Price: | $1,298,900 |
| Listing Date: | 2026-Feb-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 1,922 sqft |
| Price / SqFt: | $676 |
| Age: | 102 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,397 sqft) |
| Days on Market: | 101 |
| MLS® Number: | R3091167 |
| Distance: | 336 m |
550 Cassiar Street
| Asking Price: | $1,399,000 |
| Listing Date: | 2026-May-27 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,838 sqft |
| Price / SqFt: | $761 |
| Age: | 102 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128533 |
| Distance: | 537 m |
1326 Windermere Street
| Asking Price: | $1,650,000 |
| Listing Date: | 2025-Dec-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 3 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,710 sqft |
| Price / SqFt: | $965 |
| Age: | 77 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,191 sqft) |
| Days on Market: | 178 |
| MLS® Number: | R3071777 |
| Distance: | 658 m |
3120 Turner Street
| Asking Price: | $1,649,000 |
| Listing Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,929 sqft |
| Price / SqFt: | $855 |
| Age: | 85 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,630 sqft) |
| Days on Market: | 3 |
| MLS® Number: | R3128405 |
| Distance: | 855 m |