

























This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $6,642 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 2,003 sqft |
| Age | 53 years (1973) |
| Land |
| Land Size | 0.09 ac (3,904 sqft) |
| Land Frontage | 32 ft |
| Land Dimensions | 32 x 122 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-05 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 5 |
| Bathrooms | 2 |
| PID | 014-363-127 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
311 E 38th Avenue
| Sold Price: | $1,901,000 |
| Sold Date: | 2026-Jan-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,424 sqft |
| Price / SqFt: | $784 |
| Age: | 39 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,936 sqft) |
| Days on Market: | 49 |
| MLS® Number: | R3067929 |
| Distance: | 82 m |
175 E 39th Avenue
| Sold Price: | $2,150,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-02 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,704 sqft |
| Price / SqFt: | $1,262 |
| Age: | 94 years |
| Land Size: | 0.14 ac. (6,063 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3088710 |
| Distance: | 304 m |
21 E 41st Avenue
| Sold Price: | $1,680,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-19 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,590 sqft |
| Price / SqFt: | $1,057 |
| Age: | 81 years |
| Land Size: | 0.12 ac. (5,091 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3083974 |
| Distance: | 585 m |
96 W 40th Avenue
| Sold Price: | $2,145,000 |
| Sold Date: | 2026-Feb-06 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,297 sqft |
| Price / SqFt: | $934 |
| Age: | 94 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 24 |
| MLS® Number: | R3079349 |
| Distance: | 720 m |
5945 Ontario Street
| Sold Price: | $1,800,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,126 sqft |
| Price / SqFt: | $847 |
| Age: | 69 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 287 |
| MLS® Number: | R2974335 |
| Distance: | 821 m |
:format(webp)/dvvjkgh94f2v6.cloudfront.net/8ab08887/263135278/83dcefb7.jpeg)
6319 Sophia Street
| Sold Price: | $1,615,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,198 sqft |
| Price / SqFt: | $735 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,960 sqft) |
| Days on Market: | 21 |
| MLS® Number: | R3113651 |
| Distance: | 976 m |
352 E 38th Avenue
| Asking Price: | $1,799,000 |
| Listing Date: | 2026-May-05 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 5 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 2,003 sqft |
| Price / SqFt: | $898 |
| Age: | 53 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (3,904 sqft) |
| Days on Market: | 25 |
| MLS® Number: | R3119583 |
| Distance: | 0 m |
271 E 38th Avenue
| Asking Price: | $1,900,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 3 |
| Floor Area: | 2,233 sqft |
| Price / SqFt: | $851 |
| Age: | 48 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,000 sqft) |
| Days on Market: | 241 |
| MLS® Number: | R3053816 |
| Distance: | 140 m |
5765 Quebec Street
| Asking Price: | $2,050,000 |
| Listing Date: | 2025-Nov-24 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,852 sqft |
| Price / SqFt: | $1,107 |
| Age: | 72 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,433 sqft) |
| Days on Market: | 186 |
| MLS® Number: | R3069720 |
| Distance: | 550 m |
4873 James Street
| Asking Price: | $2,319,000 |
| Listing Date: | 2025-Sep-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,762 sqft |
| Price / SqFt: | $1,316 |
| Age: | 115 years |
| Land Size: | 0.08 ac. (3,609 sqft) |
| Days on Market: | 257 |
| MLS® Number: | R3047704 |
| Distance: | 713 m |
134 W 40th Avenue
| Asking Price: | $2,249,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-28 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,946 sqft |
| Price / SqFt: | $1,156 |
| Age: | 86 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 31 |
| MLS® Number: | R3117454 |
| Distance: | 787 m |
6085 Quebec Street
| Asking Price: | $1,580,890 |
| Listing Date: | 2026-Apr-20 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 4 |
| Bathrooms: | 2 |
| Floor Area: | 1,679 sqft |
| Price / SqFt: | $942 |
| Age: | 114 years |
| Land Size: | 0.07 ac. (3,024 sqft) |
| Days on Market: | 39 |
| MLS® Number: | R3113854 |
| Distance: | 814 m |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $1,847,000 | $61,300 | $1,908,300 | -4.7% | - |
| 2025 | $1,941,000 | $61,600 | $2,002,600 | -0.0% | $6,642 |
| 2024 | $1,941,000 | $61,700 | $2,002,700 | +1.8% | $6,306 |
| 2023 | $1,902,000 | $64,400 | $1,966,400 | +3.4% | $5,818 |
| 2022 | $1,834,000 | $67,200 | $1,901,200 | +19.7% | $6,857 |
| 2021 | $1,529,000 | $59,100 | $1,588,100 | +16.6% | $6,239 |
| 2020 | $1,298,000 | $63,500 | $1,361,500 | -13.2% | $5,603 |
| 2019 | $1,505,000 | $64,400 | $1,569,400 | -0.9% | $5,506 |
| 2018 | $1,516,000 | $67,100 | $1,583,100 | -4.9% | $5,240 |
| 2017 | $1,595,000 | $69,700 | $1,664,700 | - | $5,496 |