






































This lovely home is located in a quiet, family-friendly neighbourhood. It features a spacious living room with a fireplace, a modern kitchen with stainless steel appliances, and a large backyard perfect for entertaining. The master bedroom has its own private bathroom and walk-in closet. The other two bedrooms are also generously sized and share a full bathroom. The basement is fully finished and can be used as a family room, home office, or gym. This home is close to schools, parks, and shopping. It is also a short drive to the highway, making it easy to commute to work.
| Taxes & Fees | |
| Property Taxes | $14,991 (2025) |
| Home Details |
| Floor Area | 4,112 sqft |
| Age | 37 years (1989) |
| Land |
| Land Size | 0.15 ac (6,699 sqft) |
| Land Frontage | 66 ft |
| Land Dimensions | 66 x 101.50 ft |
| Dates & Market |
| Off Market Date | 2026-May-01 |
| Property Info |
| Property Type | House |
| Bedrooms | 7 |
| Bathrooms | 7 |
| PID | 013-716-379 |
| Date | Status | Price | Change |
|---|---|---|---|
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
Mortgage Calculator
The displayed rates are provided as guidance only, are not guaranteed, and are not to be considered an approval of credit. Approval will be based solely on your personal situation. You are encouraged to speak with a Mortgage Professional for the most accurate information and to determine your eligibility.
Advertising Disclosure: Mortgage services are provided by independent third-party advisors. Zealty.ca is a real estate portal and does not arrange mortgages or provide financial advice. The advisors listed here pay a flat marketing fee for advertisement space. Users are encouraged to conduct their own due diligence.
3456 W 36th Avenue
| Asking Price: | $3,000,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,893 sqft |
| Price / SqFt: | $771 |
| Age: | 32 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,513 sqft) |
| Days on Market: | 58 |
| MLS® Number: | R3106550 |
| Distance: | 385 m |
3848 W 38th Avenue
| Asking Price: | $4,180,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-07 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,284 sqft |
| Price / SqFt: | $976 |
| Age: | 42 years |
| Land Size: | 0.19 ac. (8,193 sqft) |
| Days on Market: | 50 |
| MLS® Number: | R3109621 |
| Distance: | 525 m |
3125 W 38th Avenue
| Asking Price: | $4,680,000 |
| Listing Date: | 2026-Feb-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,837 sqft |
| Price / SqFt: | $1,220 |
| Age: | 17 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,500 sqft) |
| Days on Market: | 106 |
| MLS® Number: | R3089648 |
| Distance: | 609 m |
2911 W 35th Avenue
| Asking Price: | $3,460,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-17 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 3,158 sqft |
| Price / SqFt: | $1,096 |
| Age: | 16 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,287 sqft) |
| Days on Market: | 43 |
| MLS® Number: | R3112899 |
| Distance: | 1.0 km |
2989 W 32nd Avenue
| Asking Price: | $3,790,000 |
| Listing Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,148 sqft |
| Price / SqFt: | $1,204 |
| Age: | 11 years |
| Land Size: | 0.10 ac. (4,294 sqft) |
| Days on Market: | 52 |
| MLS® Number: | R3108691 |
| Distance: | 1.1 km |
2721 W 21 Avenue
| Asking Price: | $3,990,000 |
| Listing Date: | 2025-Oct-01 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,341 sqft |
| Price / SqFt: | $1,194 |
| Age: | 13 years |
| Land Size: | 0.09 ac. (4,026 sqft) |
| Days on Market: | 239 |
| MLS® Number: | R3054799 |
| Distance: | 2.3 km |
3029 W 45th Avenue
| Sold Price: | $4,180,000 |
| Sold Date: | 2026-May-25 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,868 sqft |
| Price / SqFt: | $859 |
| Age: | 14 years |
| Land Size: | 0.16 ac. (7,111 sqft) |
| Days on Market: | 188 |
| MLS® Number: | R3068526 |
| Distance: | 828 m |
4085 SW Marine Drive
| Sold Price: | $3,388,000 |
| Sold Date: | 2026-Apr-08 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 7 |
| Floor Area: | 4,639 sqft |
| Price / SqFt: | $730 |
| Age: | 30 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,749 sqft) |
| Days on Market: | 60 |
| MLS® Number: | R3087940 |
| Distance: | 901 m |
4087 SW Marine Drive
| Sold Price: | $3,000,000 |
| Sold Date: | 2026-May-26 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,344 sqft |
| Price / SqFt: | $691 |
| Age: | 29 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,450 sqft) |
| Days on Market: | 20 |
| MLS® Number: | R3120537 |
| Distance: | 917 m |
#1 4085 41st Avenue
| Sold Price: | $3,247,500 |
| Sold Date: | 2026-Apr-29 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 7 |
| Bathrooms: | 8 |
| Floor Area: | 4,072 sqft |
| Price / SqFt: | $798 |
| Age: | 6 years |
| Land Size: | 0.13 ac. (5,731 sqft) |
| Days on Market: | 22 |
| MLS® Number: | R3107973 |
| Distance: | 1.0 km |
2868 W 36th Avenue
| Sold Price: | $3,320,000 |
| Sold Date: | 2026-May-11 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 8 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 4,534 sqft |
| Price / SqFt: | $732 |
| Age: | 33 years |
| Land Size: | 0.18 ac. (7,800 sqft) |
| Days on Market: | 66 |
| MLS® Number: | R3097369 |
| Distance: | 1.0 km |
4050 W 33rd Avenue
| Sold Price: | $4,300,000 |
| Sold Date: | 2025-Dec-12 |
| Maint. Fee: | - |
| Bedrooms: | 6 |
| Bathrooms: | 6 |
| Floor Area: | 3,960 sqft |
| Price / SqFt: | $1,086 |
| Age: | 20 years |
| Land Size: | 0.15 ac. (6,513 sqft) |
| Days on Market: | 51 |
| MLS® Number: | R3061209 |
| Distance: | 1.1 km |
| Year | Land | Impr. | Total | YoY% | Taxes |
| 2026 | $2,949,000 | $448,000 | $3,397,000 | -5.8% | - |
| 2025 | $3,157,000 | $450,000 | $3,607,000 | +0.6% | $14,991 |
| 2024 | $3,127,000 | $458,000 | $3,585,000 | +2.5% | $13,979 |
| 2023 | $3,024,000 | $474,000 | $3,498,000 | -0.7% | $12,740 |
| 2022 | $3,057,000 | $467,000 | $3,524,000 | +15.8% | $12,409 |
| 2021 | $2,597,000 | $446,000 | $3,043,000 | +7.9% | $10,746 |
| 2020 | $2,364,000 | $456,000 | $2,820,000 | -16.4% | $9,947 |
| 2019 | $2,932,000 | $442,000 | $3,374,000 | -12.4% | $10,951 |
| 2018 | $3,426,000 | $425,000 | $3,851,000 | -1.5% | $10,918 |
| 2017 | $3,472,000 | $437,000 | $3,909,000 | - | $11,294 |